Onkoloji – Clinista
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


Tedaviler

ONKOLOJİ

onkoloji

Radyasyon Onkolojisi

Radyasyon onkolojisi, iyonlaştırıcı radyasyon kullanımı, radyasyonun kanser üzerindeki etkileri, tümörlerin davranışları ve bu alandaki araştırmaları kapsayan disiplindir. Radyasyon onkolojisi iki uygulama alanına sahiptir

Radyoterapi ve Radyocerrahi

Radyoterapi (X-Ray Tedavisi) Radyoterapi, kanserli dokunun veya bazı habis olmayan tümörlerin radyasyonla tedavisi olarak tanımlanır. Ayrıca “radyasyon terapisi” veya “x-ray tedavisi” olarak da anılır.

Radyoterapide kullanılan ışınlar kanserli hücrelerin büyümesini durdurmayı veya onları öldürmeyi amaçlamaktadır. Radyoterapi sıklıkla kanser tedavisinde uygulanır. Bu nedenle, kanser teşhisi konulduktan sonra, kanser hastalarının% 60-80’inin en az bir doz radyoterapiye ihtiyacı vardır.

Radyasyon Onkolojisinin Uygulamasında Kullanılan Tedavi Cihazları:

Rapidarc

Rapidarc, hastaların radyasyon tedavisi geçirmesi gereken süreyi azaltan yüksek teknolojili bir radyoterapi cihazıdır. Radyoterapi seanslarının uzunluğunu 15-30 dakikadan 2 dakikaya kadar azaltarak hasta için daha fazla konfor ve rahatlık sağlar.

Trilogy

Üçleme, radyo terapisi tedavisinde kullanılan bir doğrusal hızlandırıcı veya başka bir deyişle bir LINAC cihazıdır. Trilogy cihazı, diğer cihazlarda bulunan çeşitli özellikleri birleştirerek, uzmanlar tarafından en kısa sürede ve ideal bir oranda doğru müdahaleye izin verir. Bu, hastanın en kısa sürede en doğru tedaviyi aldığı anlamına gelir.

Brakiterapi

Brakiterapi, dış radyoterapiden önce ve sonra tümöre uygulanan radyasyon dozunu artırarak, bozukluğun lokal kontrolünü arttırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte, durumu bu tür tedaviye uygun olan hastalarda iyileştirici amaçlar için kendi başına da kullanılabilir.

Brakiterapide, radyoaktif kaynaklar tümöre ve hedef dokulara benzersiz yöntemlerle yerleştirilir, böylece kaynakların etrafındaki doz sınırlaması sağlanır.

Radyasyon Onkolojisinin Uygulanmasında Kullanılan Teknikler:

IGRT: Görüntü Rehberli Radyasyon Tedavisi
IMRT: Yoğunluk Modülasyonlu Radyasyon Tedavisi
Konformal Radyoterapi: 3D Konformal Radyoterapi
SRT / SRS: Stereotaktik Radyoterapi / Stereotaktik Radyocerrahi

Radyoterapi Uygulama Alanları

Radyoterapiyi hastalığın durumuna bağlı olarak iki ana grupta ayırmak mümkündür:

İyileştirici Radyoterapi: Hastalık hakkında mevcut bilgiler ışığında, hastalığın tamamen tedavi edilebileceği durumlarda uygulanır. Tek başına veya ameliyat ve / veya kemoterapi ile uygulanabilir.

Palyatif Radyoterapi: Hastalığı tamamen imha etmenin imkansız olduğu durumlarda uygulanır. Amaç, ciddi ve karmaşık hastalıklarla karşılaşan insanların acı çekmesini önlemek ve rahatlatmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Örneğin; bir hastanın uğradığı kemik ağrısı radyoterapi ile azaltılabilir. Kan kaybı, hemorajik tümörlere uygulanan radyoterapi ile kontrol altına alınabilir.

Bu tip radyoterapide verilen radyasyon dozu, küratif radyoterapide verilen dozdan daha azdır. Tedavi süresi de daha kısadır. Radyocerrahi (Neşter Kullanmadan Neştersiz ve Kanamasız Cerrahi Tedavi) Radyasyon onkolojisinin uygulama alanlarından biri olan radyocerrahide temel amaç, çok düşük enerjili ışınları hastalıklı bölgeye yönlendirmek ve hastalıklı noktaya odaklanarak yüksek enerjili ışınları yalnızca bu noktaya yönlendirmektir. Amaç, kanserli hücreleri yoğun kirişler ile küçültmek ya da öldürmektir; çevredeki sağlıklı dokular ise radyasyonun zararlı etkilerinden korunmaktadır.

Radyasyon Onkolojisinin Uygulanmasında Kullanılan Teknikler: SRS / SRT:

Koordinatlar aracılığıyla spesifik bir hedefin tedavisi olarak açıklanabilen Stereotaktik Radyocerrahi (SRS), hedefin 3-D koordinatları belirlendikten sonra yüksek doz radyasyon yoluyla tümörün tek bir seansta tam olarak yok edilmesini ifade eder. Bu terapi birden fazla seansta uygulandığında (genellikle 3-5 seans), Stereotaktik Radyoterapi (SRT) olarak adlandırılır.


Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
logo

Sitemiz, 15.02.2008 tarihli ve 26788 sayılı Sağlık Bakanlığı'nın 29 uncu maddesi uyarınca sunduğumuz hizmetler hakkında bilgilendirme ilanı ve duyurusu kapsamında hazırlanmıştır. Bu web sitesi kullanımları için Clinista Health Services tarafından özel olarak tasarlanmıştır. İhtiyaç duydukları ihtiyaçlar, yaygın olarak kullanılan işlemler hakkında bir arşiv bilgi sitesidir.

Haberler

Copyright by Sosyaldr.com 2017. All rights reserved.