Clinista Healthcare™ 2016
Kaş Ekimi

Kaş Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Estetik ve dikkat çekici bir görünüm üzerinde hiç şüphesiz saçlar kadar olmasa da kaşlar da etki sahibidir ve bu ihtiyacın tıptaki karşılığı kaş ekimi olmuştur. Gelişen teknolojinin getirdiği imkanlar ile basit bir operasyon haline gelen kaş ekimi, her ne kadar basit bir işlem olsa da dikkat edilmesi gereken birkaç temel noktaya sahiptir.

Kaş Ekimi Nedir?

Kaş ekimi bayanlar tarafından çok sık merak edilen bir işlemdir. Kaş ekimi nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak kaş ekimi boyamanın ve dövmenin dışında size tamamen kalıcı bir sonuç vermektedir. Kaş ekimi yaptırdığınız zaman tekrardan aynı sorunları yaşamak zorunda kalmamaktasınız. Piyasada satışa sunulan ilaç veya sprey gibi ürünler kalıcı sonuç vermemekle birlikte genellikle kişilerde işe yaramamaktadır. Fakat kaş ekimi ile bu tarz sorunlardan anında kurtulmanız mümkün. Kaş ekimiyle yeni kökler oluşturulup azalmış olan kısımda tekrardan kaş çıkması sağlanır. Kaş ekimine ülkemizde kadınlar daha yatkın olsalar da dünya genelinde hem erkekler hem de kadınlar çok fazla bu işlemi tercih etmektedirler.

Eksik olan kısımlara yeni kaş eklenir. Yeni kök oluşturulduğundan tekrardan uzama imkanı da bulunuyor. Bu durumda kaşlarınızda tekrardan bir dökülme sorunu yaşamazsınız. Uzun seneler boyunca kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Diğer ekim işlemlerindeki gibi kaş ekiminde de doğal olan yöntemler kullanılmaktadır. Özellikle de bayanların ihtiyaç duyduğu tedavilerden birisidir ve en çok kaş ekimi nasıl yapılır sorusu sorulmaktadır. Ekim işlemine başlamadan ilk olarak kaşların hangi kısma yerleştirileceği belirlenir ve bu kısımlar çizilir. Bölge belirledikten sonran ne kadar kök eklenebileceği konusunda da hesaplama yapma da çok büyük yardımcı olmaktadır. Bu işlem esnasında hastanın isteği de sorulur ve kendisinin tercih ettiği şekilde bölge belirlenebilmektedir.

Bölge belirlenmesinden sonra ense kısmından kökler alınır. Alınmış olan köklerin yönleri ayarlanır. Yön ayarlama işlemi dikkat edilmesi gereken önemli noktalardandır. Eğer yön belirlemede yanlışlık olursa ekim işlemi bu şekilde gerçekleştirildiği zaman çok farklı sorunlar da beraberinde doğabiliyor. Bu konuda uzman olan kişiler yönlerin belirlenmesinde çok hassas davranmaktadırlar. Son işlemdeyse köklerin yönleri ayarlanıp, belirlenmiş olan bölgeye eklenmesi kalmakta. Ortalama olarak 2 saat süren bir operasyondur. Kaş ekimi tamamlanıp daha sonrasında hastanın o kısma fiziksel teması olmaması çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü buradaki köklerin sertleşmesi, kabuklaşması minimum 1 hafta sürmektedir. Daha sonrasında kabuklanmış olan kök yerinden dökülüp, sert bir tabaka oluşturur. Bu köklerin de yerine oturabilmesi genellikle 3 ay sürmektedir. Fakat tamamen iyileşme göstermesiyle beraber doğal bir hale dönmesi için beklenilen süre 6 aydır.

Kaş Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaş ekimi yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kaş ekimi işlemi tamamlandıktan sonra kişi günlük hayatına devam edebilir. Fakat ekim alanıyla beraber kıl köklerinin alınmış olduğu donör bölgesine koruması gerekmektedir. İlk öncelikle ekimin gerçekleştirilmiş olduğu alan gün içinde herhangi bir şekilde suyla temas etmemeli. İlk yıkama işlemini ise 24 ila 72 saat arasında ekimin yapılmış olduğu merkezde gerçekleştirilmektedir. Bu konu hakkında hekiminiz sizin için olan en uygun zamanı söyleyecektir.

Ayrıca ekim işleminden sonra tütün ürünleriyle, alkol tüketmemelisiniz. Ekimi yapılmış olan kıl kökleri ve deri hemen kaynama yapamadığından dolayı kişi, ekim yapılmış olan alanı sürtmeye ve darbeye karşı koruması gerekmektedir. Ekimin sonrasında bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterse de 100 gün içinde şok dökülme ismi verilen dökülme yaşanır. Bu durumda sadece ekimi yapılmış olan kıllar dökülür. Kıl kökleri deri altında kalmaktadır.

Ekilmiş olan kaşların tam anlamıyla şekilde alması 1 senelik zamanı bulabiliyor. Bu süre zarfı da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Tüm bunlarla beraber hekiminiz sizlere iyileşme süreciyle alakalı bilgilendirme ve danışmanlık hizmetini sağlayacaktır. Aldığınız bilgileri olması gerektiği gibi yapmalısınız.