Clinista Healthcare™ 2016
Saç Sağlığı

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların çok sık yaşadığı durumlardan birisidir. Saç dökülmesi neden olur sorusunun cevabında birden çok neden bulunmaktadır. Saç dökülmeleri mevsimsel değişiklik, demir eksikliği, stres, hormon bozukluğu nedenlerinden meydana gelebilmektedir. Fakat uzun süren saç dökülmesi mevcutsa ciddi hastalığında haberci olabilmekte. Her saç telinin bir süresi var. Saç telleri 4 ila 6 seneye kadar yaşamaktadır. Sonrasında dinlenir ve dökülür. Saçların bu süreç içerisinde dökülmesi çok doğaldır. Günde 50 ila 100 tel saç dökülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Fakat 100’den daha fazla dökülüyor ise banyodayken ele gelen saçlardaki artış varsa veya yıkanmış kurulanmış saçtan elle çektiğinizde 3-5 adet saç teli elinize geliyorsa ciddiye almanız gereken bir durumdur.

Genetik Faktörler

Saç dökülmesi kadın ve erkeklerde görülme nedeni farklı olabilmektedir. Erkeklerde saç dökülmeleri genel olarak genetik olup toplumda %50’sinden fazlasında görülmüş olan hormona duyları saç dökülmeleridir. Bu tip saç dökülmesi ise kronik olarak geçer. Yaş ilerlediği zaman kellik gelişmektedir ve bunun sonucunda saç ekimi gerekebilir. Erken yaşta başlanmış olan takviye tedavileri yapılırsa dökülme hızı da yavaşlatılır. Genetik olarak dökülme kadınlarda da yaşanmaktadır. Özelliklede aile arasında kellik sorunu olan kişiler varsa sizin de saç dökülme riskiniz fazla olur.

Deri Problemleri

Der ve iç hastalığı saç dökülmesine neden olabilmekte. Deri kaynaklı olan dökülmeler genellikle deriyi tutabilen hastalıkların saç dersini etkilemesi ile ortaya çıkmaktadır. Egzamalar, sedef hastalığı, liken hastalığı, akne, aşırı yağlanmış deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklardan dolayı saçta etkilenme olursa bundan kaçamazsınız. Bu dökülmelere son verebilmek için deri hastalığının tedavisinin yapılması gerekir.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme tarzına göre de saç dökülmeleri çok sık yaşanmaktadır. Saç canlıdır ve saçında doğru bir şekilde beslenip kanlanması gerekmektedir. Düzenli ve dengeli beslenmeyenler, uzun süre aç kalanlar, tek tip beslenmeyle karbonhidrat içeriği çok olan gıdalar tüketilmesi saçı etkiler, döker. Bunun tedavisi çok basittir; dengeli ve sağlıklı beslenmeye başlayarak bu durumdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Hormonal Sorunlar

Kişide hormonal sorunlar varsa, adet gecikmesi veya düzensizlik, tüylenme artışı, aşırı sivilce, kilo alımında hızlılık gibi problemler yaşanıyorsa saç dökülme sebepleri arasında hormonal sorunlarda büyük etkiler bırakmaktadır. Bu sorunların kaynağını adetinizin 2 veya 3’üncü günü yaptıracağınız kan tahlili ile belirlenebilmesi için dermatoloji hekimine görünmeniz gerekmektedir.

Bazı İç Hastalıkları ve İlaç Kullanımı

Bazı iç hastalıklar, tiroit bezi veya bu hastalık için kullanılan ilaçlar, hormonlar, romatizmal hastalıklar, zayıflama hapları, insülin direnci, böbrek üstü bezi hastalıkları, doğum kontrol hapları, diyabet ve bazı durumlarda kontrol hapların kesilmesi saç kökünü etkiler ve dökmeye başlar. Bu tarz durumla karşı karşıyaysanız mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Yukarıda saymış olduğumuz saç dökülme nedenleri arasında en çok etkili olan strestir. Genel olarak insanlarda saç dökülmesi stresle baş edemedikleri zaman ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler, gerek çalıştıkları işin yoğunluğundan olsun gerekse hayatlarında yaşamış oldukları zorluklar ile beraber stres yapıp depresyona girmektedirler. Bu depresyon ise düzensiz ve sağlıksız beslenme, uyku problemlerine yol açmaktadır. Sağlıksız beslenmeyle düzensiz uyku yavaş yavaş saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi nasıl önlenir diye merak edenler ilk olarak stresten ve sıkıntıdan uzak durmalıdırlar.

Saç dökülmelerini önlemek için kullanılan saç bakım ürünlerine çok dikkat edilmesi gerekir. Saçın tipine uygun olmayan şampuan kullanımı saçları daha fazla yorar ve bunun sonucundaysa dökülmeye neden olmaktadır. Saçın tipine, türüne uygun olacak şampuan kullanmanız saç dökülmesinin önüne geçmektedir. Bunun dışında saçların sık ya da uzun bir süreyle yıkanması saçların dökülmesini sağlamaktadır. Saçlar yıkandıktan sonra kurutma işlemi çok dikkatli yapılmalı. Özellikle nemli ve ince saçlara sahip olan kişiler dengeli bir şekilde kurutmalıdır. Şampuanların dışında saçlara şekil verme amacı ile kullanılan saç spreyi ve jöle saç sağlığını çok fazla etkilemektedir.

Sağlıksız olan bir kişide saç dökülmeleri çok sık görülür. Bu dökülmelerin nedenlerinden birisi vücuttaki demirin eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Bazen diş çürümesi bile saç dökülmesine neden olabiliyor. Dişteki çürükten dolayı vücuda rahat bir şekilde girebilen bakteriler saçın derisine kolaylıkla zarar verip saçın dökülmesinde etkili olur. Sağlıklı bir saça sahip olmak istiyorsanız ilk olarak sağlıklı bir vücuda ve sağlıklı hayata ihtiyacınız var demektir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülme problemi yaşayan kişiler için en önemli olan noktalardan birisi saç dökülmesine ne iyi gelir sorusudur. Saç dökülme sorunu yaşayan kişiler ilk öncelikle kimyasallara başvururlar fakat burada ilk öncelik sağlıklı besinler tüketilmesi ve doğal yollardan çözülmesidir.

Ispanak, pazı, roka, yeşil yapraklı sebzeler

Saç dökülme nedenlerinin arasında demir eksikliği olduğunu söylemiştik. Bundan dolayı demir oranı daha fazla olan yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler demir eksikliğinizi tamamlar ve saç dökülmesine iyi gelir. Demir eksikliği kanda bulunan oksijen seviyesini düşürmektedir. Bu durumda saç köklerine yeterli oksijenin ulaşmamasına yol açmaktadır.

Portakal, karpuz, greyfurt, çilek, karpuz C Vitamin içeren meyveler

C vitamini bakımından güçlü olan meyveler tüketildiği zaman sadece bağışıklık sistemini güçlendirmez; güneş ve hava kirliliği gibi saça zararı olan etkileri en az şekilde etkilenmenizde görev üstlenir.

Balık Başta Olmakla Beraber Deniz Ürünleri

Çinko saç köklerinde etkilidir ve hormonları da düzenlemektedir. Bundan dolayı çinko barındıran balıklar, karide ve midye gibi deniz ürünleri saç dökülmelerinin önüne geçmektedir.

Yoğurt

Kalsiyum ve protein deposunu içinde barındıran yoğurt, saçların uzamasında ve saç köklerinin beslenmesinde yardımcıdır.