Clinista Healthcare™ 2016
sıkça sorulan sorular
Saç ekimi

Saç Ekim Sonrası Kullanılan İlaç ve Şampuanlar

Saç ekimi operasyonunun ardından hastanın hekim tavsiyeleri doğrultusunda üzerinde durması gereken birçok nokta vardır ve bu noktaların her biri saç ekiminden maksimum etkinin sağlanabilmesi adına kritik bir öneme sahiptir. Saç ekim sonrası kullanılan ilaç ve şampuanlar da, operasyon sonrasında dikkat edilmesi ve üzerinde hayli durulması gereken bir alanı oluşturur. Özellikle operasyon bölgesinin hassasiyeti ve bölgede oluşması muhtemel yaralar düşünülürse, doğru ve etkin bir şampuan seçiminin, saç ekimi iyileşme süreci üzerinde yapacağı etkiyi daha net görmek mümkün olur.

Saç Ekiminden Sonra Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Saç ekimi sonrası oldukça hassas bir hale gelen ve birçok kritik faktörün etkisi altında kalan saç kökleri için hiç şüphesiz en önemli noktaların başında saç ekimi sonrası yıkama yani operasyondan sonra kullanılan şampuanlar ve ilaç gelir. Bu noktada hekim tavsiyelerin genelinin ortak buluştuğu kısım; ilk 2 haftalık periyot içerisinde saç köklerine herhangi bir zarar gelmemesi adına kimyasal içeriğe sahip şampuanların kullanılmaması gerektiği, ilerleyen periyotlarda ise klasik günlük şampuanların kullanımına devam edeceği şeklindedir. Tüm bunlara bakıldığında, ‘Saç ekiminden sonra hangi şampuan kullanılmalı ?‘ sorusunun yanıtı etrafında gelişecek noktaların operasyondan tam anlamıyla verim sağlanabilmesi adına ne denli kritik bir önem taşıdığını görmek mümkündür.

 Saç ekimi sonrası kullanılan şampuanlar kapsamına dahil edilen ürünlerin taşıması gerektiği genel özellikleri şu şekilde sıralamak istersek;

  • Saç ekimi sonrası şampuan kullanımı kapsamında aranması gereken ilk özelliklik; şampuanın saç köklerinin, saç derisine tutunmasını koaylaştıracak bir yapıya sahip olması gerektiğidir. Bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi operasyon sonrası hayli hassaslaşan saç köklerinin, saç derisine tutunması amacıyla tetikleyici etkiye sahip bir ürünün kullanılması, operasyonun verim düzeyinin yükseltilmesine katkı sağlayacaktır.
  • Saç ekimi sonrası kullanılan şampuanlar kapsamında aranın ikinci özellik; şampuanın iyileştirici ve derinin nem düzeyini yükseltilci bir etkiye sahip olması gerektiğidir. Özellikle iyileşme sürecinin kısaltılması adına saç ekimi sonrası şampuan seçimi büyük önem taşır. Bu açıdan bakıldığında; operasyon sonrasında yapılan her faaliyetin, operasyonun başarıya ulaşma noktasındaki düzeyini etkileyeceği net olarak görülür.
  • Saç ekiminden sonra hangi şampuan kullanılmalı ?‘ sorusu kapsamında aranan özelliklerle ilgili değinilmesi gereken son nokta; şampuanın, saç derisinde operasyon sonucu oluşabilecek mikroorganizmaları engelleyebilir özellikte olması gerektiğidir.

Sıralanan özelliklere bakıldığında, operasyon sonrası kullanılması gereken şampuan noktasında karar verme sürecinde birçok farklı açıdan değerlendirme yapılması ve bu değerlendirmelerin sonucunda, uzman hekimlerin tavsiyeleri doğrultusunda bir karar verilmesi gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Hangi İlaçlar Kullanılmalı?

Saç ekiminden sonra kullanılacak ilaçların pek çok özelliğe sahip olması gerekmektedir. Peki, “Saç ekiminden sonra hangi ilaçlar kullanılmalı ?” Aşağıdaki özelliğe sahip ilaçları kullanmanızı hekiminiz size önerecektir:

  • Saçlarınızın daha çabuk ve kaliteli çıkmasını sağlayacak özelliğe sahip olmalıdır.
  • Tüylenmiş saçların canlanmasını sağlamalıdır.
  • Şok dökülme oranını azaltacak özelliğe sahip olmalıdır.
  • Saç ekimi sonrası elde edilecek görünümün daha iyi olmasını sağlayacak ve saç ekiminden daha iyi sonuç almanızı sağlayacak niteliklere sahip olmalıdır.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Normal Yıkama Yapılır?

Eğer “Saç ekiminden kaç gün sonra normal yıkama yapılır ?” diye merak ediyorsanız; saç ekimini takip eden 3. ya da 4. günü takiben saç ekimi yapılan merkezde ilk yıkama gerçekleştirilecektir. Yıkama işlemlerinin ardından doktorunuz size hangi sıklıkla saçınızı nasıl yıkamanız gerektiği konusunda bilgi verecektir.