Clinista Healthcare™ 2016
Saç ekimi

Saç Ekimi Cerrahi Prosedürü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey;

Saç dökülmesinden muzdarip erkekler ve kadınlar için saç ekimi hayat değiştiren bir işlem olabilir. Saç ekimi ameliyatı, doğal olarak uzayan saçları incelmiş veya kelleşmiş bölgelere geri kazandırır. Saç derisinin saç restorasyonunun yanı sıra saç ekimi, saçlı deride ve vücutta oluşan travmaya bağlı olarak kaşları, sakalları ve saç dökülmelerini eski haline getirmek için de kullanılabilir.

  Çoğu insan saç ekiminin maliyeti konusunda endişelenir. Saç ekimi ameliyat ücretleri, hizmetin türüne ve seçilen kapsama alanına, dünyada kişinin yaşadığı alana ve hastanın saç dökülmesinin nedenlerine bağlı olarak değişebilir. Saç ekimi incelemeleri kişilere göre farklılık gösterir, ancak çoğu hasta sonuçlardan memnundur. İşlemin etkisi sadece estetik değil aynı zamanda duygusaldır ve birçok hastaya daha fazla özgüven kazandırır.

FUE tekniğiyle, saç folikülleri tek tek küçük bir yuvarlak mikro punç kullanılarak hastanın donör alanından çıkartılır. Son yıllarda popülerlik kazanmıştır ve genellikle “minimal invaziv” bir prosedür olarak tanımlanmaktadır çünkü dikiş ve kesi içermemektedir ve küçük yuvarlak eksizyonlar dikişsiz iyileşmeye açık bırakılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki ciltte binlerce küçük kesi yapılması invaziv bir işlemdir ve ameliyat niteliği oluşturmaktadır. Çünkü greftler, hastanın saç dökülmesi yaşadığı bölgelerdeki alıcı bölgelere (küçük kesikler) çeşitli aletler ve iğneler veya mikro bıçaklar kullanılarak yerleştirilir.

FUE hasat tekniği son yıllarda popülerlik kazanmış olsa da, hastalar da potansiyel riskler konusunda bilgili olmalıdır. ‘Yara izi yok’ şeklindeki yanlış reklam iddialarına rağmen, FUE hemen hemen her zaman, doğru yapıldığında kısa saç stilleri ile gizlenebilen küçük yuvarlak izler bırakır. Yanlış uygulandığında, FUE yaygın donör seyrelmesine neden olabilir ve görünür yara izi bırakabilir.

Son zamanlarda, örneğin buz FUE, safir FUE, Altın FUE, hibrid FUE, mikro FUE, FUE’de modifiye, FUE 2, 3, 4 üncü kuşak ve serbest iğne FUE gibi isimlerle pazarlama açısından bir patlama olmuştur rd fakat bu terimler ISHRS tarafından tanınmamaktadır.

İmplantasyon Yöntemleri

Kullanılan donör saç toplama yöntemine bakılmaksızın, foliküler ünite greftlerini implante etmek için iki teknik vardır – bunlar forseps ve implanterlardır.

Forseps ile yapılan saç ekiminde, saç folikülü hafifçe tutulur ve saç köküne zarar vermemek için önceden yapılan bir kanala dikkatlice yerleştirilir. İmplantasyon, gerekli tüm kanallar açıldıktan sonra veya her folikül alındıktan sonra beklemeden, doğrudan yapılabilir – ‘yapıştır ve yerleştir’ yöntemi olarak bilinir.

İmplanterler ile yapılan saç ekiminde, greftlerin bir kanala yüklendiği ve ardından grefti cilde yerleştirmek için bir piston yerleştirildiği araçlar kullanılır. İmplanterler künt uçlu veya keskin olabilir. Künt uçlu implantlerlar , greftleri önceden yapılmış kesilere yerleştirmek için kullanılır. Deride bir kesi yapmak ardından grefti hemen yerleştirmek için keskin implantlar kullanılır.

İmplantatörlerin avantajı, saç folikülün doğrudan  kullanılmaması ve bu nedenle potansiyel olarak forsepsle tutulduğundan daha az travmaya maruz kalmasıdır. Doğrudan Saç İmplantasyonu anlamına gelen ‘DHI’ terimi, implantasyon methodunun başka bir adıdır. Saç ekimi yöntemi değildir ve bu şekilde pazarlanmamalıdır.

“Bir saç restorasyon cerrahı seçmeden önce detaylı araştırmalar yapılmalı ve doktorunuzun ameliyatınızı gerçekten yapacağından ve operasyonun tümünü lisanssız bir teknisyene devretmeyeceğinden emin olun.”

Cerrah Seçmeden Önce

Saç restorasyon ameliyatı için son bir taahhütte bulunmadan önce, saç restorasyon cerrahınıza birçok soru sormanız iyi bir fikirdir, böylece kararınıza güvenebilirsiniz.

Aylarca saç restorasyon ameliyatını araştırdıktan sonra, sonunda bir doktorla konuşma zamanının geldiğine karar verdiniz. Ancak araştırmanız burada bitmemeli. Saç ekim sürecinin uzun bir süreç olduğunu bilmeli  (sonraki seansların belirlenmesi, androgenetik alopesi nedeniyle progresif saç dökülmesi, yıllar önce yapılan saç ekimi ve hasta yaşlandıkça gerekli olan saç çizgisi revizyonları. vb.) ve sonra ki süreçlerde de destek alabileceğinizi unutmamalısınız.

Sözlük: 

  • Androgenetik alopesi: Erkek tipi saç dökülmesi
  • Eksizyon: Bir dokuyu veya cildi keserek çıkarma
  • Forseps: Cımbız şeklinde cerrahi alet
  • Implantör: Kalem şeklinde saç kökünü cilt altına itmeye yarayan cerrahi alet
  • ISHRS: Uluslarası saç restorasyon cerrahisi derneği
Yazı hakkında ya da diğer yorum ve sorularınız için aşağıdaki yorum sekmesini kullanabilirsiniz.