Dr. Ahmet Ayık - FUE Saç Ekimi

Dr. Ahmet AYIK - Saç Ekimi

Dr. Ahmet AYIK, 2010 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine Beykent Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans Programında başladı.

06-2010 / 01 Mart 2014 tarihlerinde Türkiye Sağlık Bakanlığı Pendik / İSTANBUL’da aile hekimi olarak göreve başladı. 01 Mart 2014/15 Haziran 2016’da Via Hastanesi Sancaktepe / İSTANBUL’da Acil Hekim olarak çalıştı.

15 Haziran 2016’da ABD Gebze / İSTANBUL Johns Hopkins Hastanesi’ne bağlı Anadolu Sağlık Merkezi’nde Acil Hekim olarak çalıştı. Acil ve genel tıp konusunda yüksek deneyim kazandıktan sonra Medikal Estetik prosedürler ve Saç Ekimi hakkında eğitim almaya başladı. Okan Üniversitesi Hastanesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı tarafından yeterlilik sertifikasına sahip olan doktorumuz  2017 yılından bu yana Clinista bünyesinde saç ekim cerrahisi yapmaktadır.

Fue saç ekimi, Fue kaş ekimi ve Fue sakal ekimi gibi farklı saç ekimi türlerini gerçekleştirebilir, kontrol edebilir ve koordine edebilir. Ayrıca kafa derisi ve yüzde farklı bölgelerde Fue saç ekimi ile yanlış yapılan saç ekimlerinden sonra oluşan yaraları tedavi etme konusunda deneyimlidir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Sonuçlarımız

Saç Ekimi:

FUE saç ekimi tekniği günümüzde ortalama olarak en çok tercih edilen saç ekim yöntemidir. Fiyat ve etkililik yönünden bakıldığında kellik problemi yaşayan kişiler ve tedaviyi uygulayan sağlık kuruluşları bu tekniği sıklıkla tercih etmektedir.

FUE tekniği ile hastanın genellikle ense bölgesinden 0.6-0.7 mm kalınlığında punch adı verilen cerrahi bıçaklar ile alınan saç kökleri dökülme olan bölgelere nakledilmektedir. İşlem sonrasında nakledilen saç kökleri hemen uzamaya başlar. Ense bölgesindeki mikro yaralar genellikle 48 saat içinde iyileşir. Operasyon sonrasında 3. gün iş hayatınıza , 10. günde ise normal hayatınıza dönebilirsiniz. İşlemde kullanılan mikro boyutta cerrahi aletlerden dolayı teknik Micro FUE tekniği olarak adlandırılmaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

 1. Tedaviye olan uygunluğunuz ve medikal geçmişiniz uzmanlarımız tarafından değerlendirilir.
 2. Operasyon gününe karar verildikten sonra kişiye operasyon öncesi uyması gereken talimatlar anlatılır
 3. Operasyon günü hastaneye yatışınız sağlandıktan sonra kan testleriniz yapılır ve işlem için hazırlanırsınız.
 4. Genellikle saçlarınız hastanede traş edilir, traşsız saç ekimi uygulanacak ise kişi bilgilendirilerek hastanede traş edilmesi önerilmektedir.
 5. Operasyon anestezi uygulaması ile başlar, köklerin alınacağı donör bölge anestezi ile uyuşturularak alım işlemine başlanır.
 6. Alım sonrasında kökler özel solüsyonlar içinde nakil işlemine hazırlanır ve sayılır.
 7. Ekim bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur.
 8. Ekim bölgesine saçların ekileceği adet ve yöne göre mikro kanallar açılır.
 9. Açılan mikro kanallara enseden alınan sağlıklı saç kökleri tek tek nakledilir.
 10. İşlemden sonra hastaya antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulanır.
 11. İşlemin ertesi günü bandajlar hastanede çıkartılır ve gerekli pansumanlar yapılır.
 12. Günde yıkama işlemi hastanede gerçekleştirilir. Hastaya tüm bilgilendirmeler yıkama esnasında yapılır.
 13. 10.güne kadar yıkama işlemi günde 1 kez olmak üzere gösterdiğimiz şekilde devam etmelidir.
 14. 10.gün kontrolüne gelindiğinde kabuklanmanın tamamen dökülmüş olması gerekir, dökülmeyen kabuklar hastanede hekim tarafından alınır.

Avantajları:

Micro-Fue, kendi doğal saçlarınızı elde etmenizi sağlayan minimal invaziv bir cerrahi işlemdir.

1- Lokal anestezi altında ağrısız olarak 6-7 saat sürer

2- 0,6-0,7 mm’ lik cerrahi bıçaklar iz bırakmadan yüksek yoğunluklu saçlara sahip olmanızı sağlar

3- Operasyon sonrası komplikasyon riski neredeyse % 1’in altındadır

4- Mikro boyutlu bıçaklar, ameliyat sonrası hastayı ödem ve ağrıdan uzak tutar

5- İşlem sonrası iyileşme süresi diğer yöntemlerden çok daha hızlıdır

6- Nihai sonuçlar sadece 3-4 ay arasında başlar.

7- Ekilen saçlar bir daha dökülmez.

Saç Ekimi Hakkında En Çok Sorulan Sorular: 

(Yanıtlayanlar: Dr. Ahmet AYIK, MSc, PHd f Onur Gürcan Ergen)

Saç ekimi sonucunda gerçekten doğal görünen saçlara kavuşabilir miyim?

Evet işlemi yapan cerrahın deneyimi, kişinin operasyona olan uygunluğu ve doğru bir planlama ile tamamen doğal görünümlü saçlara ulaşmak mümkündür. Donör ve ekim alanında doğru dağılım yapılan bir saç ekiminde işlem yaptırdığınız kimse tarafından anlaşılmaz.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Günümüzde gelişen anestezik ilaçlar ve uygulama yöntemleri ile ekstrem durumlar olmadıkça saç ekimi sırasında ağrı hissedilmez. Anestezik ilaçların zerk edilmesi sırasında geçici ve kısa süreli ağrılar oluşabilmektedir. Fakat bunların çoğu sadece ilacın zerki anında hissedilen saniyelik ağrılardır. İlacın zerk edilmesinden sonra bölge 5-10 dk içerisinde uyuşur ve operasyon süresince hiç bir ağrı hissedilmez. Ayrıca hastaların psikolojik yönden de ağrı hazırlığının yapılması gerekmektedir. İşlem öncesi yapılacak uygulamaların detaylı anlatılması, aşırı stresli hastaların hekim tarafından stres kontrolünün sözlü ya da medikasyon yardımı ile azaltılması gerekmektedir.

Saç ekimi sonrası normal hayatıma ne kadar sürede dönebilirim?

Kişilerin iyileşme hızı farklı olmakla beraber genelde işlemden sonra 2. ya da 3. günde ilk yıkama yapılır. İlk yıkamadan sonra ekim yapılan ve saç köklerinin alındığı bölgelerde kızarıklık ve kabuklanmalar görülebilir. Bu görüntü insanların dikkatini çekeceğinden kamufle etmeniz gerekebilir. Estetik beklentiler ve aşırı fiziksel aktivitede bulunmamak şartı ile operasyondan sonra normal hayatınıza dönmekte sorun yoktur.

İşlemden sonra kendi saçlarımda dökülme olur mu?

Evet ekim ve alım alanlarında geçici dökülmeler yaşanabilir. Alım ve ekim sırasında sağlıklı saç kökleri ufak hasarlar görebilir. Bu tamamen geçici bir durumdur ve hastaların paniğe kapılmasına yol açar. Fakat genelde bu durum 3 ay içinde normale döner ve ekilen saçlarınızla beraber işlem gören bölgelerinizdeki saçlarınızda normal uzama sürecine geri dönerler.

Saç ekiminden sonra saçlarım ne zaman çıkacak?

Bu konuda 3-6 ay gibi bir genel bir tabir bulunsa da plastik cerrahi dernekleri ve yayınlarında sürecin tamamlanması için 12-15 ay beklenilmesi gerektiği söylenmektedir. Ekilen saçlar ilk zamanlarda cılız, kıvırcık, vücut tüylerine benzer bir yapıda uzayabilirler. Fakat bu görüntü süreç tamamlandığında tamamen kaybolur.

Her saç dökülmesinde saç ekimi mi düşünülmelidir?

Hayır, erken yaşlarda, doğum sonrasında, enfeksiyon ve ağır cerrahiler sonrasında, bazı ilaç kullanımlarına bağlı, bazı endokrin sebeplere bağlı olmak üzere bir çok saç dökülmesi çeşidi vardır. Öncelikle saç dökülmesi çeşidi dermatoloji ya da trikoloji uzman hekimler tarafından bir veya bir kaç test ile belirlenmelidir. Saç dökülmesi kolay medikal tedaviler ile önlenebileceği gibi, karmaşık ve uzun prosedürler uygulanılması gerekebilir. Bu konuda karar vermeden evvel yol haritanızı hekiminizin çizmesi daha doğru olacaktır.

Ekilen saçların tamamı çıkar mı?

Ekim sonrasında herhangi bir enfeksiyon travma endokrin bozukluk ya da kemoterapi gibi tedaviler olmazsa genel olarak ekilen saçlar ön bölgede %85-90 vertex (tepe) bölgesinde %60-70 oranında çıkar.

Saç ekiminden beklenti ne şekilde olmalıdır?

Uzman ellerde doğru yöntemlerle yapılmış bir saç ekimi tamamen kel bir alanda yaşa, cinsiyete, cilt rengine, saç teli kalınığına, donör bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak %50-60 oranında bir sıklaşma vaat eder. Sonuç hakkında gerçekli bilgilendirme yapmak ve hasta beklentilerini anlamak çok önemlidir. Şunu bilmek önemli saç ekimi ile çoğu zaman hiç saç ekilmemiş %100 oranında sık bir saça ulaşmak imkansızdır. Fakat gözümüzün de %60 sıklıkla %100 sıklık arasındaki bir görüntüyü ayırt etme durumu yoktur. FUE saç ekiminde saçların yönünü ve dağılımını iyi ayarlayarak maksimum verim almak hedeflenir. Operasyon sonrasında ensede farkedilmeyecek veya hiç iz kalmaması da hedeflenen konulardan biridir.

Kötü yapılmış saç ekimleri tedavi edilebilir mi?

Diş fırçası şeklinde uzayan ve kötü görünümlü saç ekimlerini düzeltmek doğru ellerde ve doğru yöntemler ile büyüktür. Burada hasta hekimin önceki başarısız işlemden dolayı almış olduğu sonuca ortak olabileceğini bilerek gerekli rızayı göstermelidir. Aksi takdirde böyle bir riski etik çalışan hekimler almak istemez.

Saç ekiminde her hastaya sağlanması “ZORUNLU” olan temel standartlar nelerdir?

 • Ameliyatı “TIP DOKTORUNUN” yapması
 • “Yardımı” sağlık memuru veya hemşirelerin yapması
 • “Ameliyathane” koşullarının sağlandığı ortamlarda ameliyat yapılması (Hastane, Sterilizasyon, Ağrı kontrolü, Damar yolu)
 • “Acil müdahale” yapılabilecek standartların ve Tıbbi ekibin zorunlu olarak bulundurulması
 • “Saç ekimi uzmanlığı” diye bir uzmanlık yoktur. Bütün cerrahi işlemler sadece “TIP DOKTORLARI” tarafından yapılabilir.
 • Ameliyat sonrası takip acenta, danışman vb kişiler tarafından değil Ameliyatı yapan ekip tarafından yapılmalıdır.

Standartları sağlamayan Merkezlerde ne gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz?

 • Kişilerin kendini doktor olarak tanıtması
 • Saç ekimi uzmanlığı diye bir uzmanlık olmamasına rağmen kişilerin kendini saç ekimi uzmanı olarak tanıtması
 • Söylenen sayıda greftin sağlıklı olarak ekilmemesi
 • Ameliyathanenin ve işlem yapılacak yerin gerekli standartları karşılamaması
 • Enfeksiyon ve komplikasyon riskleri
 • Kötü sonuçlar ardından iletişim kuracak kişi bulamamak ve ilgisizlik
 • Yanlış reçete edilen ilaçlar ve ürünler
 • Para ve zaman kaybı