Saç Ekimi Nasıl Yapılır | Clinista | Saç Ekimi
Clinista Healthcare™ 2016

Saç ekimi nasıl yapılır? Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi sorunlarına cevaplar ve çözümler bulun. Bir cevap bulamazsanız, bizimle iletişime geçin, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Lütfen ofisimizi +90 551 387 78 82 numaralı telefondan arayın veya diğer iletişim kanallarımızı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi nedir ?

Saç ekimi ; saçsızlık sorunu yaşayan kişilerin saçlı bölgesinden alınan saç köklerinin saçsız bölgeye transferi işlemidir. Öncelikle donör olarak kullanılacak olan saç köklerinin toplanması gerekir. Bunun için kişinin ensesindeki saç kökleri kullanılır. Alınan saç kökleri özel solüsyonlarda bekletilir. Daha sonra saçsız alanlarda saçın çıkış yönüne göre açılan kanallara  tek tek ekimi yapılır. Ortalama 6-8 saat süren bu cerrahi işleme saç ekimi adı verilir.

Saç ekimi operasyonu kaç saat sürer?

Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir süreye sahiptir. Küçük boşluklara sahip kişilerde saç ekimi işlemi çabuk tamamlanırken ortalama 3.500 greftlik bir işlem herhangi bir komplikasyon oluşmaz ise 6 saatte tamamlanmaktadır.

Saç köklerinin saklama koşulları nelerdir?

Saç ekimi işlemi sırasında Greftler kanlanmalı dokudan ayrılarak dışarıda muhafaza edilmektedir. Genellikle alınan kökler özel bir sıvı içerisinde ve soğuk bir ortamda bekletilir. Greftlerin vücut dışında sağ kalım süresi 6-8 saat civarındadır. Sıvı içerisinde çıkarıldıklarında çok hızlı ekilmeleri ve nemli tutulmaları gerekmektedir, aksi takdirde canlılıklarını kaybetmeye başlarlar. Ayrıca 6-8 saat sonra greftlerin sağ kalım oranının her saat başı %10-20 oranında azaldığı bilinmektedir

Sakal ekimi nedir ?

Sakal ekimi erkeklerde çok tercih edilen cerrahi bir tedavi şeklidir. Özellikle yanık yara izi gibi travmalar sonrası oluşan boşluklar ya da genetik olarak gelen ve halk arasında köselik diye tabir edilen sakalsızlık problemini çözmeye yönelik uygulanan bir müdaheledir.

Sakal ekiminde uygulanan teknikler saç ekiminde uygulanan tekniklerler ile neredeyse aynıdır. Ense bölgesinden alınan greftler yüzde yeni bir sakal hattı oluşturmak için kullanılır. Öncelikle hastanın yüzü ve ense bölgesi traş edilir, lokal anestezileri yapılır daha sonra ense bölgesinden alınan yeterli sayıda greft sayılır ve dizilir. Daha sonra yüzde açılan mikro kanallara alınan nakil edilir. Ekimden sonra yüzde gerginlik şişkinlik kaşıntı gibi hafif belirtiler görülebilmektedir. Genelde ağrı görülmemektedir. Operasyondan sonraki gün pansuman için gelinir, 3.gün ise hastaya yıkamanın nasıl yapacağı öğretilir. 3.günden sonra gösterilen şekilde hasta yüzünü 1 hafta boyunca yıkayarak oluşan kabuklanmayı dökmeye çalışır. 10.gün kontrolunde genelde tüm kabuklanmalar dökülmüş olur. Ekilen greftler genelde ilk hafta uzamaya başlasada, 3.aya kadar şok dökülmesi yaşarlar. 3 aydan sonra ekilen sakallar çıkmaya başlarlar genelde bu uzama süreci 6-12 arası devam eder. 12.ayda tamamen tüm ekilen sakallar çıkmış olur. Ekimden sonra donör bölgede ve ekim bölgesinde yara izi görülmez.

Yeni saç ekimi yöntemleri nelerdir ?

En efektifi teknik, ishrs‘dan altın standart olarak kabul edilen Micro-Fue yöntemidir. Protokoller, cerrahi malzemeler her geçen gün gelişmekte olsa bile uygulanan teknik şuanda aynıdır. Safir fue, perkutan fue gibi teknikler temel olarak fue tekniğinde kullanılan cerrahi malzemelerin iyileştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Donör bölge nedir?

Donör bölge micro-fue işleminde nakil edilecek greftlerin toplandığı bölgelerdir. Genelde kafa arkasındaki saçlar donör olarak kullanılır. Saç ekimi ense bölgesinden alınan greftler ile sağlanır. Ensede yeterli greft yoksa sakal ve göğüs kıllarına başvurulabilmektedir.

Kaş ekimi nedir ?

Kaş ekimi kadınlarda çok tercih edilen cerrahi bir tedavi şeklidir. Özellikle yanık yara izi gibi travmalar sonrası oluşan boşluklar ya da genetik olarak gelen ve sonradan oluşan kaşsızlık problemini çözmeye yönelik uygulanan bir müdaheledir.

Kaş ekiminde uygulanan teknikler saç ekiminde uygulanan tekniklerler ile neredeyse aynıdır. Ense bölgesinden alınan greftler yüzde yeni bir sakal hattı oluşturmak için kullanılır. Öncelikle hastanın ense bölgesi görünmeyecek şekilde traş edilir, lokal anestezileri yapılır daha sonra ense bölgesinden alınan yeterli sayıda greft sayılır ve dizilir. Daha sonra kaşlarda açılan mikro kanallara alınan nakil edilir. Ekimden sonra yüzde gerginlik şişkinlik kaşıntı gibi hafif belirtiler görülebilmektedir. Genelde ağrı görülmemektedir. Operasyondan sonraki gün pansuman için gelinir, 3.gün ise hastaya yıkamanın nasıl yapacağı öğretilir. 3.günden sonra gösterilen şekilde hasta yüzünü 1 hafta boyunca yıkayarak oluşan kabuklanmayı dökmeye çalışır. 10.gün kontrolunde genelde tüm kabuklanmalar dökülmüş olur. Ekilen greftler genelde ilk hafta uzamaya başlasada, 3.aya kadar şok dökülmesi yaşarlar. 3 aydan sonra ekilen kaşlar çıkmaya başlarlar genelde bu uzama süreci 6-12 arası devam eder. 12.ayda tamamen tüm ekilen kaşlar çıkmış olur. Ekimden sonra donör bölgede ve ekim bölgesinde yara izi görülmez.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekiminde alınan kökler genelde 0.4mm uzunluğundadır. Bu köklerin işlem sırasında ortalama %70 lik kısmı cilt altına gömülür. Dışarıda kalan 0.1mm uzunluğundaki saç telinin saç ekiminden sonra 10.gün +0.1mm kadar uzadığı görülür. Bu uzama şok dökülmeye kadar devam eder. Şok dökülme sonrasında ekilen saçların çıkması 3.aydan itibaren başlar. 6. ayda görüntü dramatik anlamda değişir. 12. ayda ise istenilen hacimli görüntüye yaklaşılır.

Aradıgınızı bulamadınız mı? Hemen Bize Sorabilirsiniz !