Clinista Healthcare™ 2016
Saç ekimi

Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Saç ekimi yaptırmayı düşünen pek çok kişi operasyon hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istemektedir. Operasyon hakkında doğru bilgilere ulaşmanız, tavsiye ve önerilere uymanız operasyonun iyi geçmesi ve sizin operasyona hazırlanmanız açısından çok büyük önem arz etmektedir. Saç ekimi operasyonu nedir, saç ekimi operasyonu nasıl yapılır sorularınıza yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonu, özellikle ense gibi saç köklerinin güçlü ve dökülme ihtimalinin az olduğu bölgelerden alınan saç köklerinin kelleşmiş ve yoğun dökülme görülen alanlara hastane ortamında, doktor tarafından nakledilme işlemidir. Saç ekimi, operasyon yapılacak bölgenin genişliğine ve kullanılan saç ekim yöntemine göre değişiklik gösteren süreler ile gerçekleştirilmektedir. Operasyon süresi 1 ile 8 saat arası sürebilmektedir.

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız hangi saç ekimi yöntemleri uygulandığını bilmek isteyebilirsiniz. Saç ekimi operasyonları için temelde 2 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

  • FUT tekniği ile saç ekimi
  • FUE tekniği ile saç ekimi

Doktorlar tarafından genellikle FUT yönteminden daha avantajlı olan ve daha sonra ortaya çıkmış olan pratik FUE yöntemi tercih edilmektedir. FUE yönteminin FUT yöntemine tercih edilmesinde ise FUT yönteminde greftlerin bloklar halinde alınması, bloklar halinde alınan greftlerin alındığı bölgede yara izi kalması ve yine greft alınan bölgelerde his kaybı durumları yaşanması gibi sebepler etkilidir. Yine FUE yöntemi sonrası iyileşme süreci çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Ancak yine de hangi saç ekim yönteminin sizin için daha uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.

Saç Ekimi Öncesi Tavsiyeler

Saç ekimi öncesinde aşağıdaki önerilerimize uyarsanız; operasyondan maksimum fayda sağlar, çok daha hızlı iyileşirsiniz. Bu tavsiyelerimiz şu şekildedir:

  • Mümkünse iki hafta süre ile sigara ve alkol kullanmayın.
  • Mevcut hastalıklarınız konusunda doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmeyin.
  • Kan sulandırıcı ilaçlardan en az bir hafta süre ile uzak durun.
  • Saç ekimi yapılacak gün saçınıza herhangi bir kimyasal sürmeyin.
  • Operasyondan bir gün önce kafein alımını bırakın.
  • Operasyona mutlaka saçlarınız yıkanmış bir halde ve saç ekimi İstanbul merkezinde yapılacak operasyonun ardından rahatça değiştirebileceğiniz gömlek gibi düğmeli kıyafetler ile gidin.