Clinista Healthcare™ 2016
sıkça sorulan sorular
Saç ekimi

Saç Ekimi Operasyonunun Riskleri

Saç ekimi operasyonu kalifiye, deneyimli dermatolog, plastik cerrah ve saç ekimi cerrahları tarafından yapıldığında güvenlidir.

Yine de kişinin ameliyat sonrası fiziksel tepkilerinde ve iyileşme yeteneklerinde farklılıklar olduğundan sonuç hiçbir zaman tam olarak tahmin edilebilir değildir.

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, enfeksiyon oluşabilir. İyileşme sırasında hasta iyi takip edilmezse nekroz gibi cilt problemleri gelişebilir. Genelde tıbbi kaynaklar tek seansta 3.000-3.500 greft ekilmesinin doğru olduğuna değinilmektedir. Optimal sayı olarak gösterilen 3.000-3.500 greftlik saç ekimlerinde, saç köklerinin sağ kalım oranının en yüksek, komplikasyon oranının en düşük sayılarda olduğu ortaya konmuştur.

Kaynaklara göre %95 başarı oranı ile ekilen 3.000 saç kökünün, %70 başarı oranı ile ekilen 4000 köke eşdeğer sonuçlar ortaya çıkardığı fakat ense hasarının daha az olduğu açıklanmıştır.

Saç nakli işlemlerinde, bazı greftlerin “tutmama” riski vardır. Greftlerin içinde bulunan kılların yeni yerine adaptasyon olmadan önce şok dökülmeleri normal olsa da, bazen saç kökü ölür ve işlemin tekrarlanması gerekebilir. Bazen, grefti yeterli derinliğe gömülemeyen hastalarda, nakil bölgelerindeki kafa derisinde küçük yumrular fark edilebilir. Bu bölgeler genellikle etraftaki saçlarla kamufle edilebilir.

Saç ekim ameliyatından sonra şok dökülmesi gerçekleştiğinde, doğal olmayan, “yamalı” bir görünüm ortaya çıkabilir, özellikle de yeni ekilmiş saçlar, incelmeye devam eden doğal saç köklerinin yanında yer alırsa saçların kalınlık farkından dolayı doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu durumda ek cerrahi gerekebilir.

Saç ekiminin kişiye göre planlama, ve deneyim gerektiren cerrahi bir işlem olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca işlem sonrasında doktorunuz tarafından söylenenler dışında ürün, ilaç kullanılmaması gereklidir.

Saç ekim operasyonunun risklerini bilerek sizin için en güvenli ortamda ameliyatlarınızı gerçekleştiriyoruz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.