Clinista Healthcare™ 2016
sıkça sorulan sorular
Saç ekimi

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel olarak operasyon öncesi, operasyon ve operasyon sonrası olmak üzere üç temel sürece ayrılan saç ekiminde, operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken faktörlerin nicelik olarak genişliği her ne kadar saç ekiminden sonraki dönemi zorlu bir süreç olarak yansıtsa da, bu durum çoğunlukla büyük bir yanılgıdan ibarettir. Saç ekim operasyonundan maksimum verim alınabilmesi adına operasyon öncesindeki süreçte olduğu gibi operasyon sonrasında da belirli bir süre, birtakım kurallara sadık kalmak gerekir. Genel itibariyle saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında toplanan bu kuralların her birinin kendi özelinde değerlendirilmesi gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli ?

İnsan vücudu üzerinde tesiri olan medikal tekniklerin tümünde olduğu gibi saç ekiminde de tedavinin başarısını etkileyen birçok faktör vardır ve bunların her biri kendi özelinde değerlendirilerek optimum sonuca ulaşmak mümkündür. Dolayısıyla bu aşamada ‘ Saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmeli ?’ sorusuna verilen yanıtların her biriyle ilgili kısa değerlendirmeler yapmak, konu bütünlüğü ve işleyiş açısından doğru bir yaklaşım olacaktır.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkündür;

  • Bandaj Çıkartma ve İlk Yıkama : Operasyon sonrasındaki süreçte dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili değineceğimiz ilk nokta bandaj çıkartma ve bandaj çıkartıldıktan sonra yapılacak olan ilk ve belki de en önemli yıkamadır. Operasyondan iki ya da üç gün sonra çıkartılan bandajın operasyonu gerçekleştiren hekim gözetiminde çıkartılması şiddetli tavsiye edilir. Burada hekimin süreç içerisinde aktif rol alması tavsiyesi yalnızca bandaj çıkartma için değil, saç ekim operasyonlarının tüm süreci için geçerlidir. Bandaj uygun bir şekilde çıkarıldıktan sonra genellikle tekrar takılmaz ve bunun nedeni olarak da; bandajın saç köklerinde terlemeye sebebiyet vermesi ve bu durumun da iyileşme sürecini geciktirmesidir. Bandajın çıkartılması yani saç ekimi sonrası ilk adım tamamlandıktan sonra saçların yıkanması gerekir. Saç ekimi sonrası yapılan yıkamada iki kritik nokta; şampuan seçimi ve yıkama esnasında kullanılacak olan metoddur. Burada metot ile ifade edilmek istenen, saç köklerinin zarar görmeyecek şekilde, saçın yavaş hareketlerle yıkanması ve oldukça hassas şekilde kurutulmasıdır. İlk yıkamadan sonraki süreçte yapılan yıkamalarda da belirli bir dönem hassas davranılır ve daha sonrasında normal yıkama sürecine geçilir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Cinsel İlişki ve Spor : Saç ekiminden sonra cinsel ilişki ve sporla ilgili odak noktası; terlemedir. Bir önceki paragrafta da ifade edildiği üzere terleme, saç köklerinin gelişimini ve operasyon sonrası iyileşme sürecini etkiler ve bu etkisi dolayısıyla üzerinde hayli durulması gereken bir alandır. Saç köklerinin terlemesiyle ilgili ortaya çıkan problemlerin başında cinsel ilişki ve sporun geldiğinin görülmesi, uzmanların özellikle bu alanlar üzerinde yoğunlaşmasının önünü açan temel etkendir. Tabii cinsel ilişkiye protein kaybı noktasında da ayrı bir parantez açmak gerekir. İyileşme sürecine olumlu yönden katkı sağlayan protein yapı taşlarının vücuttaki eksikliği, operasyon sonrasındaki sürecin sekteye uğramasına neden olacaktır. Saç ekimi sonrası ağır sporlar yapılmaması kesinlikle tavsiye edilmekle birlikte hafif fakat kesinlikle terletmeyen yürüyüşler yapılabilir. Bu noktada hekimlerin çizgisi; terlemeye neden olacak aktivitelerden kesinlikle uzak durulması gerektiği yönündedir.
  • Alkol ve Sigara : Saç ekimi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler içerisinde de yer alan alkol ve sigara, operasyon sonraki süreçte de iyileşme üzerinde kritik etkiye sahiptir. Operasyondan sonraki 15 gün boyunca herhangi bir şekilde alkol ve sigara tüketimi kesinlikle tavsiye edilmez. Bunu nedeni ise; alkolün kanda sulandırıcı etkiye sahip olması, sigaranın ise iyileşme süreci üzerinde katkı sağlayan oksijen akışını sekteye uğratmasıdır. Dolayısıyla hızlı bir iyileşme süreci ve yüksek başarı oranı isteniyorsa alkol ve sigara kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Görüldüğü üzere ‘ Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmeli ?‘ sorusuna verilen yanıtların her biri birbiriyle ilişki içerisindedir ve komplike bir şekilde değerlendirildikleri ve uygulandıkları takdirde süreç üzerinde doğrudan etki sahibi olacak bir noktaya geleceklerdir. Dolayısıyla her bir faktörü kendi özelinde değerlendirirken birbirleri ile çift yönlü ilişki içerisinde de bulundukları dikkatlerden kaçmamalıdır. Her ne kadar saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile doğrudan ilgili olmasa da, operasyon sonrasında merak edilen iki nokta; ağrıların ne kadar süreceği ve kızarıklıkların ne zaman geçeceğidir. Bu açıdan bakıldığında, bu iki sorunun yanıtına kısa da olsa değinmek gerektiği daha net görülür.

Saç Ekimi Sonrası Ağrıları Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrası ağrı yaşamanız son derecede normaldir. Peki, saç ekimi sonrası ağrıları ne kadar sürer? Saç ekimi sonrası özellikle baş ağrısı alım ve ekim yapılan bölgede ağrılar görülmektedir. Doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanarak ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Hastadan hastaya değişmek ile birlikte ilk 3 günden sonra ağrılar azalmaya başlamakta ve iki haftanın ardından tamamen yok olmaktadır. Sürekli ağrınız var ise bu durumu kesinlikle doktorunuza bildiriniz.

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Saç ekimi sonra kızarıklık ne zaman geçer ?‘ sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Beyaz tenlilerde yaklaşık 2 ay devam eden kızarıklık, 2. Ayın sonunda tamamen yok olmaktadır. Ancak dediğimiz gibi kızarıklığın ne zaman geçeceğini önceden kestirmek oldukça zordur.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.