Clinista Healthcare™ 2016
hasta rehberi 01
Saç ekimi

Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk ve Ağrılar Ne Zaman Geçer ?

Saç ekimi yaptırmak isteyen pek çok kişi saç ekimi sonrası ağrıları konusunda endişelenmektedir. Saç ekimi operasyonu her geçen gün yenilenen ve geliştirilen teknikleri ile gittikçe kolaylaşan ve buna bağlı olarak ağrı ve uyuşuklukların azaldığı bir operasyondur. Saç ekimi operasyonundaki ağrı ve uyuşuklukların ne zaman geçeceği konusunda ise net bir süre belirtmek zordur; bu süre kullanılan teknik ve kişilere göre değişim göstermektedir.

Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Neden Olur ?

Vücut yapısında değişiklik meydana getiren tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi saç ekimi operasyonu sonrası da birtakım komplikasyonların ve iyileşme sürecinin görülmesi hayli normal  bir durumdur. Saç ekimi operasyonu esnasında uygulanan anestezi ile ‘Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer ?‘ sorusunun yanıtı paralel konulardır. Dolayısıyla ilk etapta ‘Saç ekimi sonrası uyuşukluk neden olur ?’ sorusunun yanıtını aramak ve bu çerçevede dikkat edilmesi gereken noktalara değinmek gerekir.

Saç ekim operasyonunda ve vücut üzerinde uygulan diğer operasyonların tümünde uygulanan anestezinin temelinde yatan nokta; bölgedeki sinir iletiminin durdurularak bölgenin hissizleştirilmesidir ve tedavi gören hastanın fizyolojiye bağlı olarak anestezinin miktarı artış gösterebilir. Saç ekiminde uygulanan anestezi işlemi saç nakli yapılacak alana ve köklerin alınacağı bölgeye uygulanır.

Saç ekimi sonrası uyuşukluğun temel nedeni; köklerin alındığı bölgeye ve saç nakli yapılacak alana uygulanan anestezidir. Anestezi miktarının tedavi gören hastanın fizyolojisiyle ilişkili olduğu göz önünde bulundurulursa, uyuşukluğun süresi ve şiddetinin de hastadan hastaya değişkenlik  gösterdiği net bir şekilde görülür.

Saç ekimi sonrası uyuşukluğun temel nedenini açıkladıktan sonra uyuşukluğun ne zaman geçeceğinden bahsederek, hastanın dikkat etmesi gereken faktörlerin üzerinde durmak gerekir.

Sac Ekimi Sonrasi Uyusukluk ve Agrilar Ne Zaman Gecer

Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Anestezi neticesinde oluşan uyuşukluk ile ilgili kritik nokta; bu durumun zaman bağlı olarak ortadan kalkacağıdır. Genel itibariyle bakıldığında; saç ekimi sonrasındaki ilk 24 saatlik periyotta ortadan kalkan uyuşukluk durumu, nadir de olsa daha uzun periyotlara yayılabilir. Bu durumda uzmanların görüşü; tedaviyi yapan hekim ile sürekli koordinasyon haline olunması ve 24 saat sonrasındaki periyotlar için doğrudan hekimle iletişime geçilmesi noktasında birleşmiştir.

Saç ekimi sonrası, operasyonun yapıldığı bölgede uyuşukluk gözlemlenmesi son derecede normaldir. Pek çok kişi saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer diye merak etmektedir. Saç ekimi sonrası uyuşukluk ilk olarak operasyonun ardından 8 ile 10 saatin geçmesinin ardından azalacaktır. Operasyon yapılan bölgenin iyileşmeye başlamasını takip eden birkaç hafta içerisinde ise uyuşukluk tamamen ortadan kaybolacaktır.

Ancak saç ekimi sonrası uyuşukluk bazı kişilerde daha uzun süre gözlemlenebilmektedir. Bazı kişilerde birkaç ay süren uyuşukluk hissi bazı kişilerde ameliyatın üstünden 8 – 9 ay geçmesine rağmen devam etmektedir. Böyle uzun süreli uyuşukluk hisseden hastalar telaşlanmaktadır; ancak bu durum normaldir, operasyonun ardından bir yıla kadar donör bölgede uyuşukluk hissedilebilir. Uyuşukluğun ne kadar süreceği tamamen size ve kullanılan tekniğe göre değişim gösterecektir.

Saç Ekimi Sonrası Ağrılar Ne Kadar Sürer?

Saç ekiminin ardından operasyon yapılan bölgede ağrı gözlemlenmesi son derecede normaldir. Pek çok kişi saç ekimi sonrası ağrılar ne kadar sürer diye merak etmektedir. Saç ekimi sonrası ağrılar kullanılan saç ekim yöntemine göre değişik sürelerde gözlemlenebilir. Özellikle baş ve ensede görülen ağrılar FUE yönteminde genel olarak 3 – 4 gün gözlemlenirken; FUT yönteminde ağrılar 5 – 6 günden iki haftaya kadar sürebilir. Ancak ağrı süresinin ne kadar olacağı konusunda net bir süre vermek zor olacaktır.

Operasyonu gerçekleştiren doktorunuz size operasyonun ardından yaşadığınız ağrıları hissetmemeniz için ağrı kesici tavsiye edecektir. Operasyonun ardından doktorunuzun size verdiği tahmini süre geçmesine rağmen hala saç ekimi sonrası ağrı hissediyorsanız; doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.