fbpx
Clinista™ 2016 | Saç Ekimi
sıkça sorulan sorular
Saç Sağlığı

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Talimatları

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekiminden sonra en önemli ve ön çok sorulan sorulardan biri saç ekimi sonrası yıkama talimatları ile alakalıdır. Hangi yöntemle olursa olsun saç ekimi sonrasında yara dokusunun iyileşmeye başlaması 24/48 saat sürmektedir. Mikro cerrahi uygulanarak yapılan saç ekimininden 62 saat sonra yıkama yapılması önerilmektedir. Eğer ciltte herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa ilk yıkamanın doktorunuzla görüştükten sonra yapılmasında fayda vardır.

Saç ekimi sonrası ilk yıkamalar genelde saç ektirdiğiniz merkezlerde yapılmaktadır.

Saç Ekim Sonrası Yıkama Talimatları:

 1. Ellerinizi yıkayınız
 2. Size verilen ya da reçete edilen nemlendirici ve pantenol içerikli losyonları ekim alanına yumuşak bir şekilde uygulayınız.
 3. 30 dakika bekleyiniz.
 4. Losyonu uyguladığınız ekim bölgesini ılık su ile yıkayınız.
 5. Size verilen köpük şampuanı ekim ve alım bölgesine yumuşak şekilde uygulayınız. Şampuanınız köpük formunda değilse, bir miktar şampuan alarak elinizde köpük haline getirdikten sonra ekim alanına uygulama yapınız.
 6. Şampuanlama adımını 2. kez tekrar ediniz.
 7. Ilık su ile kalan tüm şampuan ve losyon artıklarını akıtınız.
 8. Yıkama yapıldıktan sonra ekim ve alım alanını dikkatli bir şekilde kurulayınız.
 9. Yıkama işlemine kabuklarınız dökülene kadar günde doktorunuz tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde devam ediniz.
 10. İlk yıkamadan sonra kafanızda beyaz kepek görünümlü pullanmalar olabilir, bunlar genelde 10 gün içinde kaybolur.
 11. İlk yıkamadan sonra takip eden her gün saçınızı daha basınçlı olarak yıkamanız gerekebilir. Bu kabuklarınızın dökülmesine yardımcı olacaktır. Biz merkez olarak 7.günden sonra ekim alanında yıkamanın yumuşak bir banyo süngeri yardımıyla yapılmasını önermekteyiz.
 12. Yıkama esnasında sıcak ya da kaynar su kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca yıkamadan sonra kafanızı sıcak fön makinesi ile kurutmayınız.
 13. Yıkama esnasında veya sonrasında aklınıza takılan sorular ile alakalı saç ekimi uzmanlarınız ile iletişime geçiniz.
 14. Yıkamaya başlandıktan itibaren ekim ve alım bölgenizde geçmeyen , akıntılı, ağrılı yaralar oluşursa acil olarak hekiminiz ile iletişime geçiniz
 15. Yıkama sonrasında ensenizin veya ekim alanınızın iyileşmesi için özel olarak reçete edilen losyon ve merhemlerinizi uygulayabilirsiniz.
 16. günden sonra kabuklarınız hala dökülmemişse merkezinizle iletişime geçip kabuk dökülmesi yardımı için randevu alınız.

Saç ekimi sonrası medikal yıkama ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.