fbpx
Clinista™ 2016 | Saç Ekimi
sıkça sorulan sorular
Saç-ekimi @tr

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekimi sonrası ilk yıkama ve normal yıkama süreci hiç şüphesiz en çok merak edilen konular olup, birçok farklı kritik noktaya sahiptir. Özellikle hekim tavsiyeleri dikkate alınarak şekillendirilen yıkama işlemi, saç köklerinin nefes almasını sağlayacak, doğru ve hızlı bir iyileşme sürecinin öncüsü olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler içerisinde hayli kritik bir yer tutan saç ekimi sonrası yıkama ile ilgili değinilmesi gereken ilk nokta; saç ekim tedavisinin uygulandığı klinikte yapılmasının doğru olacağı fakat gerekli hijyen koşulları sağlandığı takdirde ilk yıkamanın ev ortamında da yapılabileceğidir. Hiç şüphesiz saç ekimi gerek öncesindeki süreç gerekse de sonrasındaki süreç ile oldukça dikkatli yürütülmesi gereken bir tedavi tekniğidir. Dolayısıyla saç ekiminin önemli bir aşamasını oluşturan saç ekimi sonrası yıkama da bu doğrultuda değerlendirilmelidir.

Çoğunlukla tedavi sonrasındaki 3. ya da 4. gün başlanan saç ekimi sonrası yıkama işlemi esnasında kritik noktalara ayrı bir parantez açmak gerekir;

  • Saç ekimi sonrası ilk yıkama esnasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında; ekimi yeni yapılan saç köklerine zarar verilmemesi gelir. Genel itibariyle bakıldığında saç ekimi sonrası uygulanan faaliyetlerin tümünde bu noktanın göz önünde bulundurulması gerekir. Yıkamanın temel hedefi; operasyon esnasında oluşan kan pıhtısına ve yaralı bölgedeki iyileşme/doku oluşumunu tetikleyen vücut sıvısına bağlı olarak oluşan kabukların temizlenerek saç köklerinin beslenme ve güçlenmesine yardımcı olunmasıdır.
  • Yıkama ya da kurutma esnasında hassas saç köklerine kesin bir şekilde baskı ya da sürtme işlemi uygulanmamalı, saç köklerine zarar teşkil edebilecek ürünlerden uzak durulmalıdır.
  • Yıkama işlemi sonrasında saç kökleri kesinlikle ıslak kalmamalı, kurutma işlemi saç köklerine zarar vermeyecek ölçüde yumuşak bir havlu ya da saç kurutma makinesi ile yapılmalıdır. Saç kurutma makinesi kullanılan durumlarda cihazın üfleme hızı en düşük seviyeye getirilmeli ve saçtan en az 30 cm. uzaklıkta kurutma işlemi yapılmalıdır.
  • İlk paragraflarda da ifade edildiği gibi saç ekimi sonrası ilk yıkama gerekli koşullar sağlandığı takdirde ev ortamında da yapılabilir fakat bu noktada uzmanların tavsiyesi sürecin tümünün hekim gözetiminde yürütlmesine adına saç ekim merkezlerinde yapılması doğrultusunda birleşir. Dolayısıyla yıkama işlemi ev ortamında yapılsa da hastaların yıkama süreciyle ilgili hekim direktiflerine bağlı kalması gerekir.

Yıkama işlemiyle ilgili ifade edilen kritik noktalara bakıldığında sürecin işletilmesi esnasında oldukça hassas davranmanın ne denli gerekli olduğunu ve ilk yıkama işleminin saç ekimi sonrası iyileşme süreci üzerinde yapacağı olumlu etkiyi görmek mümkündür.

Saç ekimi sonrası yıkama kapsamında ilk yıkamaya değindikten sonra bu ilk yıkamada ön plana çıkan yumuşatıcı losyon ve şampuanlardan kısaca bahsetmek gerekir. Saç ekimi sonrası kullanılan şampuanlar kapsamında ön plana çıkan nokta; şampuanların besleyici özellikte olmalasıdır. Doğrudan iyileşme süreci üzerinde etki sahibi olan şampuanlarla ilgili kesin olarak uzman hekim tavsiyesi alınması gerekir. Yumuşatıcı losyon kısmına bakıldığında ise; operasyon sonrası oluşan kabukların yumuşatılması amacıyla ilk yıkmada kullanılan losyonların, yıkama öncesinde saç köklerine zarar vermeden tüm yüzeye uygulanması gerekir. Losyonun uygulanması esnasında yumuşak dokunuşlara özen gösterilmeli ve sürtme hareketinde uzuk durulmasına dikkat edilmelidir. Losyon miktarının fazla olması durumunda, yıkamadan önce fazla kısım saç köklerine zarar vermeden herhangi bir cisimle alınabilir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama kapsamında üzerinde durulması gereken son nokta; yıkama yapılacak suyun sıcaklığı ve şiddetidir. Operasyon sonrası hassas hale gelen saç köklerine uygulanacak bu işlemde ılık ve tazyiksiz su kullanılması gerekir. Elbette yıkama esnasında şampuanın yine saç köklerine yumuşak dokunuşlarla yedirilmesi, unutulmaması gereken bir noktadır.

Tüm bunlara bakıldığında, saç ekimi sonrası yıkama sürecini şu şekilde sıralamaya tabi tutmak mümkündür;

  1. Yumuşatıcı losyon saç köklerine zarar vermeyecek şekilde tüm yüzeye sürülmelidir. Losyon sürüldükten sonra kabukların yumuşaması beklenmelidir. Bu süre fizyolojik özelliklere bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinden dolayı kesin bir ifade kullanmak mümkün değildir.
  2. Losyon aşaması tamamlandıktan sonra ılık ve tazyiksiz bir şekilde hazırlanan su ile losyon durulanmalıdır. Diğer tüm aşamalarda olduğu gibi bu aşamada da dokunuşların yumuşak olmasına özen gösterilmelidir.
  3. Hekim tarafından tavsiye edilen şampuan, losyon aşamasında olduğu gibi yumuşak dokunuşlarla saç köklerine uygulanmalı ve daha sonrasında durulama işlemi tekrarlanmalıdır.
  4. Son aşamada ise bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi yumuşak bir havlu ya da kurutma makinesi aracılığıyla saçlar kurutulmalı, saçların ıslak kalmamasına özen gösterilmelidir.

Saç ekimi sonrası yıkama ile ilgili merak ettiğiniz her şey !

Saç Ekimi Sonrası Normal Yıkama ve Yıkama Sıklığı

Saç ekimi sonrası ilk yıkama ile ilgili detay bilgiler verdikten sonra hiç şüphesiz saç ekim operasyonu sonrası yıkama sıklığına ve normal yıkama sürecinin ne zaman başlayacağına değinmek gerekir. Bir önceki paragraflarda sıkça ifade edildiği gibi saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemi, saç köklerinin deyim yerindeyse nefes alması neticesinde sağlıklı bir iyileşme sürecinin önünün açılması adına hayli kritiktir.

Operasyondan sonraki 3 ya da 4. günde başlayıp, 10 ile 15 gün boyunca düzenli olarak devam edecek yıkama işleminde, 15 güne kadar  günde en az 1 kez, daha sonraki süreçte ise yine hekim tavsiyelerine bağlı kalınmak kaydıyla haftada en az 2-3 kez yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir. Dolayısıyla saç ekimi sonrası yıkama sıklığı da dikkate alınarak tüm sürece genel bir çerçeveden bakıldığında; ilk 15 günlük periyodun kritik bir öneme sahip olduğu ve saç ekimi sonrası iyileşme süreci üzerinde doğrudan etki sahibi olduğu söylenebilir.

Saç ekimi sonrası normal yıkama sürecinde, ilk yıkama periyodunda olduğu gibi saç köklerine hassas davranılması ve besleyici özelliği ile ön plana çıkan şampuanların kullanılması gerekir. Yıkama başta olmak üzere, operasyon sonrası gerçekleştirilen tüm işlemlerde temel hedefin saç köklerini rahatlatmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak olduğu unutulmamalı, bu bağlamda tedaviyi gerçekleştiren hekim ile sürekli iletişim içerisinde kalarak doğru ve etkin bir iyileşme sürecine zemin hazırlanmalıdır.

Saç ekimi sonrası normal yıkama sürecinin sonlanması, bireyin fizyolojik yapısına ve operasyon sonrası dikkat etmesi gereken faktörlere bakış açısına bağlı olmak üzere değişkenlik gösterebilir olmasına rağmen genel itibariyle bakıldığında 6-8 aylık bir periyot sonunda saç köklerinin yerine oturduğu ve tam anlamıyla normalleşme sürecine girdiği görülür.