Clinista Healthcare™ 2016
sıkça sorulan sorular
Saç Sağlığı

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekimi, saçsız olan alanlara yeni saçların ekilmesi işlemidir. Saç ekimi, saç dökülmesi olan kişiler için sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Saç ekimi sonrası, saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için bazı bakımlar yapılması gerekir. Bu bakımlardan biri de saçların yıkanmasıdır. Saç ekimi sonrası saçların yıkanması, enfeksiyon riskini azaltır ve cildin normal yapısına dönmesini kolaylaştırır.

Saç ekimi sonrası yıkama kapsamında ilk yıkamaya değindikten sonra bu ilk yıkamada ön plana çıkan yumuşatıcı losyon ve şampuanlardan kısaca bahsetmek gerekir. Saç ekimi sonrası kullanılan şampuanlar kapsamında ön plana çıkan nokta; şampuanların besleyici özellikte olmalarıdır. Doğrudan iyileşme süreci üzerinde etki sahibi olan şampuanlarla ilgili kesin olarak uzman hekim tavsiyesi alınması gerekir. Yumuşatıcı losyon kısmına bakıldığında ise; operasyon sonrası oluşan kabukların yumuşatılması amacıyla ilk yıkmada kullanılan losyonların, yıkama öncesinde saç köklerine zarar vermeden tüm yüzeye uygulanması gerekir. Losyonun uygulanması esnasında yumuşak dokunuşlara özen gösterilmeli ve sürtme hareketinde uzuk durulmasına dikkat edilmelidir. Losyon miktarının fazla olması durumunda, yıkamadan önce fazla kısım saç köklerine zarar vermeden herhangi bir cisimle alınabilir.

Saç ekimi sonrası yıkama ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için +905513877882 numaradan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası saçların yıkanması için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ellerinizi yıkayın.
 2. Size verilen veya reçete edilen nemlendirici ve pantenol içerikli losyonları ekim alanına yumuşak bir şekilde uygulayın.
 3. 30 dakika bekleyin.
 4. Losyonu uyguladığınız ekim bölgesini ılık su ile yıkayın.
 5. Size verilen köpük şampuanı ekim ve alım bölgesine yumuşak bir şekilde uygulayın. Şampuanınız köpük formunda değilse, bir miktar şampuan alarak elinizde köpük haline getirdikten sonra ekim alanına uygulama yapınız.
 6. Şampuanlama adımını 2. kez tekrar edin.
 7. Ilık su ile kalan tüm şampuan ve losyon artıklarını akıtın.
 8. Yıkama yapıldıktan sonra ekim ve alım alanını dikkatli bir şekilde kurulayın.
 9. Yıkama işlemine kabuklar dökülene kadar günde doktorunuz tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde devam ediniz.
 10. İlk yıkamadan sonra kafanızda beyaz kepek görünümlü pullanmalar olabilir, bunlar genelde 10 gün içinde kaybolur.
 11. İlk yıkamadan sonra takip eden her gün saçınızı daha basınçlı olarak yapmanız gerekebilir. Bu kabukların dökülmesine yardımcı olacaktır. Biz merkez olarak aksi söylenmedikçe 7.günden sonra ekim alanında yıkamanın yumuşak bir banyo süngeri yardımıyla yapılmasını önermekteyiz.
 12. Yıkama esnasında sıcak ya da kaynar su kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca yıkamadan sonra kafanızı sıcak fön makinesi ile kurutmayınız.
 13. Yıkama esnasında veya sonrasında aklınıza takılan sorular ile alakalı saç ekimi uzmanlarınız ile iletişime geçiniz.
 14. Yıkamaya başladıktan itibaren ekim ve alım bölgenizde geçmeyen , akıntılı, ağrılı yaralar oluşursa acil olarak hekiminiz ile iletişime geçiniz
 15. Yıkama sonrasında ensenin veya ekim alanınızın iyileşmesi için özel olarak reçete edilen losyon ve merhemleri uygulayabilirsiniz.
 16. 15 inci günden sonra kabuklar hala dökülmemişse uzmanınız ile iletişime geçip kabuk dökülmesi yardımı için randevu alınız.

Saç ekimi sonrası medikal yıkama ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Detaylı bilgi almak için +905513877882 numaradan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.