Clinista Healthcare™ 2016
Saç ekimi

Saç ekiminde ön çizgi tasarımı

Saç Çizgisi Nasıl Tasarlanır?

Hastaların saç çizgisi, Da Vinci’nin altın oranlarına göre veya çeşitli kaynakların spesifik kriterlerine göre tasarlanmış olsa da, saç ekim uzmanları hastanın yaşı, kafa anatomisi, etnik köken ve donör alanın sıklığına göre saç çizgisini belirlemelidir. Hastaların nakledilecek alanı çok büyükse, bu hastalardaki donör alan greft sayısı maalesef genellikle daha küçüktür; Bu tip durumlarda saç çizgisi cerrahi sınırlar içerisinde olması gerektiğinden biraz daha yukarı alınabilir. Yeterli miktarda greft elde edilebildiği ve istenen oranda kapatma yapılabileceği düşünülürse, cerrahi sınırlar içinde daha aşağıda bir saç çizgisi çizilebilir.


Saç ekiminde ön çizgi tasarımı hastanın yüz hatlarına uygun olmalıdır. Ayrıca çizginin yukarıdaki şartlar göz önünde bulundurularak doğal olması çok önemlidir. Doğal saç çizgileri genellikle mikro düzeyde irregüler bir yapıya sahip olmaktadır. İrregüler yapı ile kastedilen saç köklerinin düz ve doğrusal şekilde değil, girintili çıkıntılı bir şekilde nakil edilmesi anlamına gelir

Ayrıca ön çizgiye saç ekimi yapılırken ekilecek greftler özenle seçilmelidir. Ön hatta tek köklü greftler tercih edilmelidir.