Clinista Healthcare™ 2016
sıkça sorulan sorular
Saç ekimi

Saç Ekiminden Sonra Cinsel İlişki

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekilen pek çok husus mevcuttur. Bu hususlardan birisi de iyileşme süresince saç ekiminden sonra cinsel ilişki yaşamama konusudur. Saç ekiminden sonra cinsel ilişkiye girmenin zararlı olup olmayacağı ile ilgili farklı görüşler olsa da ortak görüş cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiği yönündedir.

4 Yönüyle Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Neden Yasak?

Saç ekim operasyonundan üst düzey faydanın sağlanması adına üzerinde durulması gereken noktalardan bir tanesi de; “Saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden yasak ?” sorusunun yanıtıdır. Bir önceki paragrafta da ifade edildiği gibi saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok faktör mevcuttur ve bu faktörlerin her birinin operasyonun başarı üzerinde yaptığı etki derecesi farklı olsa da temel itibariyle operasyonun başarı düzeyinin belirlenmesinde rol alır. Dolayısıyla saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken diğer faktörlerin olduğu gibi saç ekimi sonrası cinsel ilişki faktörünün de tüm yönleriyle incelenmesi, hastaya uygulanan tedavi açısından büyük önem taşır.

Saç ekimi sonrası ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar ve çok daha fazlası Clinista'da !

Saç ekiminin başarısını ve iyileşme sürecini doğrudan etkileyen saç ekimi sonrası cinsel ilişki ile ilgili temel itibariyle değinilmesi gereken 4 nokta vardır. “Saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden yasak ?” sorusunun yanıtı olma özelliği taşıyan bu noktalar, saç ekimi sonrasında üzerinde durulması gereken birçok kritik faktör ile eş güdümlü olma yönünden de hayli önemlidir.

Saç ekimi sonrası cinsel ilişkinin yasak olmasının temel sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Saç derisi hayli ince olduğundan dolayı hassas bir yapıya sahiptir ve operasyon sonrası terleme kıl köklerini etkileyeceğinden ötürü saç ekimi sonrası cinsel ilişkiye girilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.
  • Saç ekimi sonrası iyileşme süreci için vücut fizyolojisinin enerji ve yapıcı molekül özelliği taşıyan protein kaybı istenmeyen bir durumdur. Dolayısıyla ağır fiziksel aktiviteler sınıfına dahil edilen cinsel ilişki, saç ekim sonrası uzak durulması gereken bir alandır.
  • Cinsel ilişki sırasında herhangi bir şekilde saç ekimi yapılan bölgeye temasın gerçekleşmesi saç köklerini etkileyebilme potansiyeline sahip olması, saç ekimi sonrası cinsel ilişkiden uzak durulmasının nedenleri arasında yer alır.
  • Ekimi yapılan greftlerin aşırı basınca bağlı olarak tutunamama ve patlama ihtimallerine karşın operasyon sonrası cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

Görüldüğü üzere saç ekimi sonrası cinsel ilişkinin neden yasak olduğunu özetleyebilecek 4 temel unsur mevcuttur. Operasyon sonrası hastanın hekimin tavsiyesini dikkate alarak belirli bir süre cinsel ilişkiden uzak durması, ortaya çıkması muhtemel bu problemlerin etki derecesini tahmin edilebileceği gibi sıfıra indireceğinden saç ekimi sonrası cinsel ilişki hayli kritik bir nokta teşkil eder.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Cinsel İlişkiye Girilir?

Saç ekimi sonrası cinsel ilişkiye girmenin sakıncalarına değindikten sonra şüphesiz yanıtlandırılması gereken bir soru da; “Saç ekiminden kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir ?” sorusu olacaktır. Saç ekim operasyonu geçiren bireyler üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde hastaların operasyondan sonraki 3.günde normal yaşantısına önemli ölçüde dönebildiği tespit edilse de şüphesiz cinsel ilişki için 3 gün hayli kısa bir zaman dilimidir.

Uzmanlar her ne kadar 7 ile 10 günlük bir zaman zarfında bireyin normal cinsel yaşantısına dönebileceğini söylese de, her bireyin iyileşme sürecinin farklı işlediğini ve özellikle saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler tüm yönleriyle uygulanmadığı takdirde 7-10 günlük sürenin daha da uzayabileceğini ifade etmek gerekir. Dolayısıyla “Saç ekiminden kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir ?” sorusuna yanıt olarak verilebilecek zaman dilimi genel etkenlere bağlı olduğu gibi hastanın kendisine de doğrudan bağlıdır.

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki kapsamında altı çizilmesi gereken son nokta; operasyondan sonra yalnızca cinsel ilişkiden değil, ağır fiziksel süreçlerin tümünden uzak durulması, öyle ki psikolojik olarak da olumsuz yönde etki yapabilecek ortamlardan uzaklaşılmasının, saç ekiminin başarıya ulaşmasında kritik bir öneme sahip olduğudur.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.