Clinista Healthcare™ 2016
saç ekimi clinista
Saç ekimi

Saç Ektirme Fiyatları

Saç ektirme işlemi, son yıllarda oldukça popüler bir estetik uygulama haline geldi. Bu işlem, saç dökülmesi yaşayan kişilere uzun vadeli bir çözüm sunar ve daha gür saçlara kavuşmalarını sağlar. Ancak, saç ektirme fiyatları oldukça değişken olabilir ve bu nedenle araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır.

sac ektirme fiyatları ve etkileyen faktorler 2023

Saç Ektirme Fiyatlarını Etkileyen Faktörler:

 1. Yer Seçimi: Saç ekimi yapacak olan yerin seçimi adaylar açısından oldukça önemlidir. İşlemin yapıldığı muayenehane veya hastanelerin donanımı, fiyatları etkileyen faktörler arasındadır. Kaliteli ve güvenilir bir klinik seçmek, saç ekimi işleminin başarısını ve sonuçlarını doğrudan etkiler.
 2. Uygulama Yöntemi: Saç ekimi işlemi için kullanılan yöntemler de fiyatları etkileyen faktörlerdendir. FUE ve DHI gibi farklı yöntemler, farklı maliyetlere sahiptir ve kişinin saç dökülme durumuna ve saç yapısına göre tercih edilir.
 3. Donör Alanı: Saç ekimi işleminde kullanılan saç kökleri, kişinin ense bölgesinden alınır. Donör alanı olarak adlandırılan bu bölgeden alınan saç köklerinin sayısı ve implante edileceği alan, fiyatları doğrudan etkiler.
 4. İşlem Alanı: Saç ekimi işlemi, bazı merkezlerde işlemde kaç greft kullanılacağına göre fiyatlandırılır. İşlem yapılacak alanın büyüklüğü ve alınan saç kökü sayısı, fiyatları etkileyen faktörler arasındadır.
 5. Doktor Seçimi: Saç ekimi işlemini yapan doktorun tecrübesi ve yetenekleri, fiyatları etkileyen faktörler arasındadır.
 6. Sonuçlar: Saç ekimi işlemi sonrasında alınan sonuçlar, fiyatları doğrudan etkiler. Kaliteli bir işlem sonrasında elde edilen doğal ve estetik görünüm, saç ekimi fiyatlarının yüksek olmasını haklı kılar. Bu gibi iyi sonuçları olan merkezlerde talep yüksektir, buna bağlı olarak fiyatlar da yüksek olabilir.

Sonuç olarak, saç ektirme fiyatları araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Kişinin kendi saç yapısı ve dökülme durumu, işlemi yapacak klinik ve doktor seçimi gibi faktörler de önemlidir.

2023 Yılında Saç Ektirme Fiyatları Arttı mı?

Estetik cerrahi ve saç ekimi işlemlerinin fiyatları günümüzde genel olarak sürekli artma eğilimi göstermektedir. Bunlar arasında, ithal edilen malzemelerin ve ekipmanların maliyetinin döviz bazında artması, işlemi yapacak olan cerrahların muayenehane kira personel vb. maliyetlerinin yükselmesi, kliniklerin ve hastanelerin genel maliyetlerinin artması, tedarik zincirindeki sorunlar, pazar rekabeti gibi faktörler yer almaktadır.

Ayrıca, teknolojinin hızla gelişmesi ve saç ekimi alanındaki yeniliklerin artması, işlem için kullanılan teknolojik cihazların ve malzemelerin değişmesine yol açmaktadır. Bu da fiyatlarda artışa sebep olmaktadır. Teknolojiyi gerçekten kullanan kliniklerde söz konusu fiyat artışlarının gözlemlenmesi aslında her zaman daha iyiyi aramanın sonucu olarak değerlendirilebilir.

Son olarak, talep ve arz dengesi de estetik cerrahi ve saç ekimi işlemlerinin fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Popülerlik kazanan saç ektirme işlemlerine olan talep arttıkça, fiyatlar da yükselebilir.

Ancak, fiyatların artması her zaman işlemin kalitesinin yüksek olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, saç ektirme işlemi yaptırmayı düşünen kişilerin, fiyat araştırması yaparken, klinik ve doktor seçiminde kaliteli hizmet veren sağlık kuruluşlarını tercih etmeleri önemlidir.

-Saç Ektirme Fiyatlarında İşlemin Yapılacağı Yerin Fiyata Etkisi

Muayenehane ortamında yapılan saç ektirme işlemleri genellikle daha küçük ölçekli işlemlerdir ve hastane ortamında yapılan işlemlere kıyasla daha düşük maliyetlidir. Bu nedenle, muayenehane ortamında yapılan saç ektirme işlemleri genellikle daha düşük fiyatlıdır. Ayrıca muayenehane görüntüsüne sahip ruhsatsız ve kendini saç ekimi merkezi diye tanıtan yerler de mevcuttur. Genelde plaza veya residanslarda yer alan bu merkezlerde malesef işlem yapma yetkisi yoktur ve merdiven altı olarak telafuz edilmektedir.

Sağlık bakanlığının 54567092 sayılı belirlemiş olduğu Saç Ekimi Uygulamaları yönetmeliğinde güzellik merkezinden dönüşen muayenehane / poliklinik olarak faaliyet göstermesine izin verilenler ile dermatoloji, medikal estetik veya estetik cerrahi kadrosuna sahip tıp merkezi ve özel hastanelerde yapılabileceği açıkça belirtilmiştir. İlgili mevzuata linkten ulaşabilirsiniz: Mevzuat Linki

Hastane ortamında yapılan saç ektirme işlemleri ise, daha büyük ölçekli işlemlerdir ve genellikle daha fazla personel, tıbbi ekipman ve daha geniş bir alanda gerçekleştirilir. Bu nedenle, hastane ortamında yapılan saç ektirme işlemleri, muayenehane ortamına kıyasla daha yüksek maliyetlidir. Bu maliyet artışı, hastanelerin genel maliyetleri, hasta güvenliği açısından uyulması gereken ağır kurallar gibi sebeplerden ötürü kaynaklanmaktadır.

Ancak, fiyat farklılıklarının yanı sıra, saç ekimi işlemi için seçilecek olan klinik veya doktorun niteliği ve deneyimi de fiyatları etkileyebilir. Kaliteli ve deneyimli bir doktor veya klinik, daha yüksek fiyatlı olabilir, ancak sonuçların kalitesi de daha yüksek olabilir. Bu nedenle, saç ekimi işlemi yapılacak olan klinik veya doktor seçimi yapılırken, sadece fiyat değil, aynı zamanda sağlık kuruluşunun niteliği ve kalitesi de göz önünde bulundurulmalıdır.

-Saç Ektirme Fiyatları Neden Farklılık Gösteriyor?

Saç ekimi uygulamaları sırasında hasta güvenliği protokollerinin artması, işletmelerin maliyetlerini artırabilir ve dolayısıyla fiyatlara yansıyabilir. Hasta güvenliği protokolleri, sağlık kuruluşlarının hastaların güvenliğini sağlamak için uymaları gereken standartları belirler. Bu protokoller, hastalara daha güvenli bir sağlık hizmeti sunmak amacıyla yürürlüğe konulmuştur.

Hasta güvenliği protokolleri, sağlık kuruluşlarının daha kaliteli hizmet vermesine yardımcı olabilir ancak bu protokollerin uygulanması maliyetli olabilir. Örneğin, saç ekimi kuruluşları, hastaların enfeksiyon riskini azaltmak için ek personel işe alabilir, daha sıkı sterilizasyon ve temizlik protokolleri uygulayabilir, yoğun bakım, anestezi ve diğer branşlarda ek hizmetlere sahip olabilir veya daha pahalı tıbbi cihazlar kullanabilirler. Bu gibi ek masraflar, saç ektirme hizmeti fiyatlarına yansıyabilir.

Ayrıca bu gibi kurumsal hastanelerde üst kontrol birimlerinin olması (baş hekimlik, genel müdürlük, hasta hakları müdürlüğü vb.) hasta şikayetleri göz önüne alındığında memnuniyet seviyesi düşük saç ekim merkezleri ile çalışmazlar. Fakat münferit işlem yapan yerlerde bu gibi yönetim kontrol zincirleri olmadığından geçmişteki yaşadıkları sorunları kestirmek zordur.

Ancak, hasta güvenliği protokollerinin maliyet artışına yol açması, kaliteli hizmet veren sağlık kuruluşlarından kaçmanızı gerektirmez. Aksine bu kuruluşlar, saç ekiminizi güvenli ve başarı ortalaması yüksek bir şekilde yapmak için çaba göstermektedirler. Öte yandan, kalitesiz sağlık kuruluşları, hasta güvenliği protokollerini uygulamayabilirler ve bu nedenle daha düşük maliyetli hizmetler sunabilirler. Ancak, bu durum, hastalar için riskli olabilir ve sonuçta daha fazla maliyete ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

Clinista’da Saç Ektirmenin Avantajları:

Clinista saç ekim merkezi olarak 2016 yılından beri tüm saç ekimi işlemlerimizi ÜNİVERSİTE HASTANESİ’NDE gerçekleştirmekteyiz. Öncesi sonrası sonuçlarımız için instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. TIKLAYINIZ

Üniversite hastaneleri, saç ekimi gibi estetik cerrahi işlemleri de ev sahipliği yapmakta ve hastalara birçok ekstra avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 1. Alanında uzman hekimler: Üniversite hastanelerinde saç ekimi gibi işlemleri gerçekleştiren hekimler, genellikle alanında uzman ve deneyimlidirler. Bu sayede, hastaların işlem sırasında karşılaşabileceği herhangi bir sorunun önüne geçilmesi ve işlem daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanır.
 2. Yüksek teknoloji kullanımı: Üniversite hastaneleri, son teknoloji cihazlar kullanarak saç ekimi işlemlerini gerçekleştirirler. Bu sayede, işlem daha güvenli ve doğru bir şekilde yapılır. Ayrıca, teknolojinin sağladığı avantajlar sayesinde, işlem daha kısa sürede tamamlanabilir. Teknoloji seçimi yapılırken akademik karar kontrol mekanizmaları sayesinde tıbbi olarak literatürde yer edinmiş efektif teknolojilerin uygulanmasına izin verilir.
 3. Tedavi sürecinin takibi: Üniversite hastaneleri, saç ekimi gibi işlemler sonrasında hastaların takibini düzenli olarak yaparlar. Bu sayede, hastaların iyileşme süreci yakından takip edilir ve olası bir komplikasyon durumunda hızlı bir şekilde müdahale edilir. 2. gün pansumanı, 10.gün kabuk dökümü, 1.ay kontrolleri vb.
 4. Uygun fiyat: Üniversite hastanelerinde gerçekleştirilen saç ekimi işlemlerinin fiyatları, diğer özel hastanelere göre daha uygun olabilir. Bu sayede, hastalar daha düşük bir maliyetle işlem yaptırabilirler.
 5. Araştırma ve eğitim: Üniversite hastaneleri, sadece hastalara hizmet vermekle kalmaz, aynı zamanda araştırma ve eğitim faaliyetlerinde de bulunurlar. Bu sayede, saç ekimi gibi işlemler konusunda uzman hekimler yetiştirilir ve bu alanda yapılan araştırmalar sayesinde işlem teknikleri ve malzemeleri geliştirilebilir.

Sonuç olarak, üniversite hastaneleri, saç ekimi gibi estetik cerrahi işlemleri gerçekleştirirken hastalara birçok avantaj sunarlar. Uzman hekimler, son teknoloji cihazlar ve düzenli takip gibi faktörler, hastaların işlem sonrasında daha güvenli ve başarılı bir süreç geçirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uygun fiyat ve araştırma/eğitim faaliyetleri, hastaların saç ekimi işlemi sırasında daha bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olur.

saç ekimi merkezi telefon