Saç Mezoterapisi nedir?

Mezoterapi latince meso(cildin orta katmanı) therapia(tedavi) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Cildin orta katmanına uygulanan tedaviler bütününe verilen isimdir. Bknz wiki

Saç mezoterapisi ise saç dökülmesi ve saçlı derinin sorunlarına uygulanan tedavilere verilen addır. Saç dökülmesi, saçların ince, cansız ve zayıf gözükmesi, saçların yavaş uzaması ve çabuk kırılması, aşırı kepek, saçkıran gibi bir çok saçlı deri rahatsızlığında tercih edilen akla gelen ilk yöntem mezoterapi uygulamalarıdır.

Saç Mezoterapisi nasıl uygulanır?

Saçlı derinin lokal anestezikler ile uyuşturulmasından sonra dökülme tipine yönelik çeşitli etken maddelerin saçlı deriye mikro enjeksiyonu şeklinde uygulanır. Genelde çok ince iğne uçları kullanılır. İşlem sırasında ağrı çok az düzeydedir. Kullanılan içerikler işlem sonrasında kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi hafif komplikasyonlara neden olsa bile bunların çoğu 2-4 saat içinde kendiliğinden geçmektedir.

Mezoterapi uygulamasından sonra hayatınıza normal bir şekilde devam edebilirsiniz. Uygulama sonrası ödem ve kanama nadiren görülür.

Saç Mezoterapisinde hangi içerikler kullanılır?

Saç mezoterapisinde kullanılan içerikleri beş maddede inceleyebiliriz.

  • Kişinin kendi onarıcı hücreleri
  • Vitamin ve mineral kokteylleri
  • Bitkilerden elde edilen aktif maddeler
  • Medikal etken maddeler
  • Canlılardan elde edilen aktif maddeler

Saç Mezoterapisinde kullanılacak içeriklere nasıl karar verilir?

Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra gerek görürse bazı kan testleri isteyecektir. Test sonuçları ve klinik muayene bulguları değerlendirilerek size özel bir protokol oluşturulması gerekir. Sonuçlar genelde 3. uygulamadan sonra görülmeye başlanır. Kalıcı sonuçlar elde etmek için uzun süren takip gerekebilir.

Mezoterapide kullanılan içerikler sanıldığının aksine hiç saç olmayan bölgelerde saç teli oluşumunu sağlamaz. İnsanlar genelde mezoterapi uygulanan bölgede vellus tüylenmelerinin olduğunu farkeder. Vellus tüyleri vücudun heryerinde bulunan saç teli ile farklı yapıya sahip olan tüylerdir. Mezoterapi içeriklerine bağlı olarak miktarı ve kalınlığı artabilir fakat hiç bir zaman saç teli yapısına bürünmezler. Mezoterapi tedavilerinde zayıflamış ve canlılığını yitirmiş saç tellerinin eski büyüme döngüsüne geçmesi hedeflenir.

Saç Mezoterapisi uygulamasına gelmeden önce

Saçlarınızın temiz olduğuna emin olun, mümkünse saçlarınızı yıkayın. Saçlarınıza şekillendirici veya hacim kazandırıcı ürünler sürmeyin. İşlemden sonra 24 saat saçlarınızı yıkamak önerilmez. İşlem sırasında ilaç enjeksiyonuna bağlı olarak gelişen küçük şişlikler genelde 4-6 saat içinde kaybolur.

Uygulama sonrası sonuçlar ne kadar süre içinde kendini belli eder?

Genelde 3-6 uygulama sonrası sonuçlar kendini belli etmektedir. Dramatik değişimler için uzun süreli takip ve planlama gerekebilir.

Saç Mezoterapisi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamıza tıklayınız.