Clinista Healthcare™ 2016
sıkça sorulan sorular
Saç Sağlığı

Saç Sağlığını Etkileyen Hatalı Uygulamalar

Saçlarımız daha güzel gözüksün diye yaptığımız ama onlara zarar veren ÖNEMLİ HATALAR!!!

Saçlarımız her gün giydiğimiz ve değiştiremediğimiz en önemli aksesuarımız gibidir. Sağlıksız kötü görünen saçlara sahip olmamak için gündelik yaşamda bir çok uygulama yapıyoruz. Peki bunlar saçlarımızın sağlığı için ne kadar doğru?

Yoksa saçlarınıza bile bile ya da habersizce zarar mı veriyorsunuz?

Bu yazıda sizlere saçları yıpratan ve saç dökülmesine yol açan hatalı uygulamalardan bahsedeceğiz. 

1.Saça kimyasal içerikli maddeler sürmek:

Saç boyaları, renk açıcılar, şekillendiriciler, paraben alkol ve ağartıcı maddeler içeren kimyasal içerikli ürünleri saçınıza sürdüğünüzde saçınızda bulunan keratin bağları çözülür. Sürekli uygulama sonucu saçlarınız incelmeye, kırılarak kopmaya başlayabilir. Aynı zamanda bu maddeler saça uygulanırken cilde de uygulanmaktadır cilde temas eden kimyasal ürünler cildinize ve uzamakta olan saçlarınıza zarar vererek sağlıklı saç döngüsünü bozar. Saçlarınızı mümkün olduğunca boyamayın, boyamak zorunda kalırsanız ise amonyak miktarı düşük olan boyalar kullanın. Kullandığınız saç ürünlerinde paraben, alkol, sabun olmamasına dikkat edin.

2.Saçları sürekli olarak ısıya maruz bırakmak:

Saç Maşaları, saç düzleştiriciler ve sıcak fön çekmek saçlarınıza şekil vermeyi sağlasa da saçlarınıza zarar verir,  yakarak yapısını bozar. Sürekli kullanımda saç hacmi küçülür, saç telleri incelir ve koparak dökülmeler başlar. Fazla kullanıldığında saçlarda güçsüz ve mat bir görünüm oluşur.

3.Saçları çok sıcak su ile yıkamak:

Saç derinizin sağlığı için çok sıcak su zararlı olabilir. Ciltteki ve saçtaki sağlıklı yağ oranının bozulmasına yol açar. Bu bozulma çok kepekli veya çok yağlı bir cilt ve saç yapısı ile devam eder. Saçlarınızı mümkün olduğunca soğuk veya ılık su ile cildinize hafif masaj yaparak yıkayın. Bu cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinize daha fazla oksijen gelmesini sağlar.

4.Islakken saç taramak:

Islakken saçlarınızı taramak saçlarınızın dökülmesine yol açabilir. Özellikle kadınların sık sık yaptığı ıslakken ince uçlu taraklar ile saç tarama sırasında uygulanan negatif çekme saç tellerinin kopmasına ve dökülmesine yol açar. Karışmış saçları açmak için yapılan bu uygulama yanlış bir uygulamadır. Saçlarınızı mümkün olduğunca ıslakken taramayınız, taramak zorunda kalırsanız ise büyük uçlu taraklar kullanmaya özen gösteriniz.

5. Saçları sıkı bir şekilde toplamak:

Saçları sıkı bir şekilde toplarken uygulanan negatif çekme gücü saçların zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle saçların dibinde hassasiyet, ağrı veya ödem olan hasta başvuruları dahi olmaktadır. Saçlar fazla çekmeden, gevşek bir şekilde toplanmalıdır.

6.Yanlış şampuan kullanımı:

Her türlü markette rahatlıkla bulabildiğimiz, bir çok çeşidi olan ,göz alıcı ambalajlarda satılan şampuanların bir çoğu aslında bulaşık deterjanından farklı değildir. Bu şampuanlar içinde paraben, sabun, SLS, alkol, parfüm vb. birçok zararlı madde içerir. Uzun vadede zararlı madde içeren şampuanların kullanımı cildin asit dengesinin bozulmasına hatta saçlarınızın sağlıksız görünmesine bile yol açabilir.

7.Yanlış Diyet yapmak:

Yetersiz beslenme ve yanlış yapılan diyetler sonucu kandaki b12, demir oranları azalabilmektedir. Saçlarımızın en çok ihtiyacı olan vitamin, mineral, ve proteinler ancak düzenli ve sağlıklı bir beslenme yoluyla alınabilir. Bilgisizce yapılan diyetler sonucu çok sık oluşan vitamin mineral eksiklikleri ciddi saç dökülmelerine yol açmaktadır.