Clinista Healthcare™ 2016
sıkça sorulan sorular
Saç ekimi

Sedasyonlu Saç Ekimi

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler genelde saç ekiminden önce uygulanacak lokal anestezi sırasında yaşanan ağrıdan, ve operasyonun uzun süresinden dolayı çekinerek işlem yaptırmaktan kaçınmaktadırlar. Merkezimizde uygulanan sedasyonlu saç ekimi ile sadece lokal anestezi sırasında veya tüm operasyon sırasında uyku hali sağlanarak hasta konforu üst seviyelere çekilebilir.

 

Sedasyon Nedir?

Sedasyonu minimal, orta ve ağır sedasyon olarak 3 biçime ayırabiliriz. Minimal sedasyon, anksiyeteyi hafifletmek için verilir, orta derecede sedasyon bilinci bastırırken hastayı çok az etkileyerek, dış uyarıcılara (dokunsal veya sözlü) cevap verebilir. Derin sedasyonda, hasta sadece aşırı ağrılı veya tekrarlanan uyaranlara cevap verir. Sedasyon sırasında bir analjezik, (analjezi veya ağrı hafifletmek için kullanılan bir ilaçtır) ve sıklıkla sedasyonla karıştırılır. Sedasyon ve analjezik ajanlar ile uygulanan prosedürler bir hastanede ve anestezi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bu prosedürlerden sonra genelde aynı gün içinde hastaneden taburcu olabilirsiniz.

Sedasyon ve Genel Anestezinin farkı nedir?

Hem sedasyon hem de genel anestezi, anestezi formları ve sedasyon genel anestezinin bir bileşeni olsa da, birkaç bakımdan farklıdır. Genel anestezi altındaki hastalar tam bir bilinç kaybına sahiptir. Bu, hastanın hiçbir şey hissetmeyeceği, duymayacağı veya hatırlamayacağı anlamına gelir. Bu bilinç kaybına ulaşmak için, bir madde karışımı gereklidir. Buna karşılık, çok uykulu olmak, bilinçte rahat olmak ve henüz bilinçsiz olmayan bir durum sedasyon ile sağlanabilmektedir.

Sedasyonlu Saç Ekimi Nasıl yapılır?

Operasyondan 1 gün evvel hastanemize gelip anestezi kontrollerini yaptırmanız ve kan vermeniz gerekecektir. Operasyon günü en az 8 saat açlıkla hastaneye gelmeniz gerekmektedir, odanıza yatış işleminiz yapıldıktan sonra operasyon saati geldiğinde ameliyathaneye alınacaksınız.

Ameliyathanede Anestezi Uzmanlarımız tarafından uygulanacak sedasyon ile operasyon süresince hiçbir ağrı hissetmeyeceksiniz. Operasyon sonrasında ise odanıza alınacak, kontrolleriniz yapıldıktan sonra kendinizi iyi hissetmeniz halinde evinize taburcu edileceksiniz.

Operasyon süresinin uzunluğundan çekinen, kan ve iğne fobisi olan kişiler operasyon süresince uyku halini tercih ederken; ağrı eşiği düşük olan bireyler sadece lokal anestezi sırasında 1 saatlik kısa sedasyonlar tercih etmektedir.

Sedasyonlu saç ekimi mutlaka ameliyathane ortamında uzman hekim gözetiminde yapılmalıdır. Sizde sedasyonlu saç ekimi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.