Clinista Healthcare™ 2016
WhatsApp Image 2018 09 12 at 14.06.14
Saç ekimi

Temporal Lift Sonrası Saç Dökülmesi

temporal lift sonrası saç dökülmesi tedavisinde saç ekimi
Temporal lift sonrası saç ekimi

 

Temporal lift (şakak germe) veya diğer ismiyle endoskopik alın germe günümüzde çokça tercih edilen bir işlem olmuştur. Bu işlemde dikişlerin saçlı deriye gizlenmesi ile şakak bölgesi gerilmektedir. Fakat işlem sonrasında küçük bir oranda da olsa saçlı deride bulunan dikişler ve etrafında saç dökülmeleri görülebilmektedir. Bunun sebebinin kesi yapılan bölgedeki saç foliküllerinin kimyasal ve fiziksel travmaya maruz kalmasından dolayı olduğu düşünülmektedir. 6-12 arasında genellikle travmaya maruz kalan foliküller kendiliğinden uzayabilirler. Fakat bu süre içinde uzamadıkları takdirde burada kalıcı bir kellik olduğu düşünülebilir. Peki durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.

  • Öncelikle 6-12 beklemelisiniz ve bu dönemde işlemi yapan hekimin size verdiği önerilere uymalısınız.
  • Bu süreyi aştıktan sonra işlem yapılan bölgede hala kellik mevcutsa saç ekimi seçeneği düşünülebilir

Temporal Lift Sonrası Saç Dökülmesinde Saç Ekimi Süreci:

İşlem yapılan bölgenin 12 ay ardından mutlaka sorunsuz bir şekilde iyileşmiş olması gerekmektedir. Bölgede hipertrofik (dışa çıkıntılı) veya atrofik (içe girintili) yara izleri varsa işlemi yapan cerrahınızdan veya dermatoloğunuzdan buna yönelik tedaviler almalı ve cildi tamamen sağlıklı bir duruma getirmelisiniz.

Saç ekimi de sonuçta cerrahi bir işlemdir ve tamamen sağlıklı olmayan ciltlerde uygulandığında istenilen sonuçları almak daha güç olabilir. Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir ve ensenizdeki saçların bir miktar kesilmesi gerekmektedir. Fakat bu kesim üstteki saçlarınızın kapatacağı şekilde planlandığı için köklerin alındığı bölgedeki kısa saçlı alan gizlenir.

Temporal Lift Sonrası Saç Dökülmesinde Saç Ekimi Planlaması:

temporal lift sonrasi kellik Resimde görüldüğü gibi şakak kısımlarında saçların çıkış açıları farklı yönlere doğru cilde neredeyse paralel 15 derece açıda uzamaktadırlar. Buna göre saç ekimi yapılırken doğal bir görüntü almak adına, köklerin bu doğal açılara göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sonuçlar kişiyi aşırı derecede rahatsız edecek düzeyde olabilmektedir. Bir ikinci konu ise bu bölgede yaşanmış daha önceki travma sonrası cilt altında oluşan nedbe dokusu cildin bir miktar sertleşmesine ve beslenmesinin bozulmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda göz önüne alınmalı işlem yapılırken bölgeye minimum tahribat verilmelidir.

 

“Her kişinin temporal bölgesinde saç çıkış yönleri farklıdır. Bu yüzden işlem öncesinde saç çıkış yönleri detaylı şekilde belirlenmeli ve işlem bu doğrultuda gerçekleştirilmelidir.”

Temporal Lift Sonrası Saç Ekimi İyileşme Süreci:

Saç ekiminde diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi cilt katmanları ve altındaki yapılar kesilmediğinden temporal lift’e göre daha yüzeysel bir işlem diyebiliriz. İşlem sonrası hastanede kalmanız gerekmez, evinize dönebilirsiniz. İşlem sonrası ilk 3 gün saçların yıkanması önerilmemekle beraber ilk yıkama hastanede yapılmaktadır. Daha sonra öğretilen medikal yıkamalar evde tekrarlanmakta ve 10 gün sonunda bölgedeki yara ve kabuk izleri tamamen kaybolmaktadır. Ekilen saçlar 3. haftadan itibaren şok dökülmesine uğramakta, 6.aydan itibaren ise uzamaya başlamaktadır. 12-15 ay arası istenilen düzeye ulaşan saçlar ömür boyu dökülmemektedir.

 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.